نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

آرام بند چیست و چطور بهترین نوع آرام بند را انتخاب کنیم؟

امروزه در بسیاری از محیط‌های خانگی و اداری شاهد استفاده از آرام بند بر روی درب‌های ورودی و خروجی هستیم.

اخیرا آرام بند محبوبیت قابل توجهی مخصوصا در میان طراحان فضاهای اداری پیدا کرده‌ است. حتما شما هم هنگام مراجعه به برخی ساختمان‌ها و یا حضور در فضاهای اداری متوجه شده‌اید که گاهی هنگام باز کردن درب‌ها نیاز به نیروی بیشتری برای انجام این کار دارید، اما هنگام بستن درب تنها با رها کردن آن، شاهد هستید که درب با حرکتی آرام و تدریجی بسته می‌شود و هیچ صدای آزاردهنده‌ای نیز از بسته شدن ناگهانی و با فشار زیاد آن به گوش نمی‌رسد. اگر به گوشه‌ بالا و سمت چپ یا راست در نزدیکی لولای درب نگاه کنید، وسیله‌ای مکانیکی را می‌بینید که به درب و چارچوب آن متصل است و با ایجاد صدایی آرام به بسته شدن درب کمک می‌کند. این وسیله همان آرام بند است که بدون اشغال فضای زیاد و یا ایجاد صدای بلند، در گوشه‌ای از چارچوب درب قرار می‌گیرد و وظیفه دارد که به بسته شدن هر چه آرام‌تر و بی‌دردسرتر درب کمک کند. آرام بند یکی از ابزارهایی است که روز به روز در فضاهای مختلف مدرن جای خود را بیشتر باز می‌کند و استفاده از آن در حال فراگیرتر شدن است.

برای آشنایی با دیگر محصولات از جمله درب اتوماتیک، درب پارکینگ، درب شیشه ای، کرکره برقی، راهبند و غیره کلیک کنید.

آرام بند چیست

آرام بند چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی آرام بند درب به هر وسیله مکانیکی گفته می‌شود که درب را به صورت کنترل شده ببندد و از بسته شدن آن با نیروی زیاد جلوگیری کند. نیرویی که برای باز کردن درب استفاده می‌شود در نوعی دستگاه مجهز به فنر ذخیره شده و سپس از همین انرژی ذخیره شده برای بازگشت درب به موقعیت بسته استفاده می‌شود. آرام بند درب را می‌توان به سیستم اعلام حریق ساختمان متصل کرد. در مواقع آتش‌سوزی که درها باید برای مدتی باز نگه داشته شوند تا امکان تخلیه ساختمان فراهم شود، یک دستگاه الکترومغناطیسی که در درون آرام بند تعبیه شده است، درها را باز نگه می‌دارد. پس از تخلیه ساختمان و با متوقف شدن سیستم‌های اعلام حریق، درب‌ها نیز خود به خود بسته می‌شوند.

معرفی انواع آرام بند

  1. آرام بند بازویی: که خود چهار نوع متفاوت دارد؛ بازویی کشویی، بازویی معمولی، بازویی موازی و بازویی فوقانی. بیشتر آن‌ها بر روی سطح درب نصب می‌شوند، اگرچه برخی از تولید کنندگان مدل‌های مخفی را نیز ارائه می‌دهند.
  2. آرام بند نیمه اتوماتیک: این نوع آرام بند، انرژی مورد استفاده در باز شدن درب را در یک فنر به صورت فشرده‌سازی  ذخیره می‌کند و سپس آن را رها می‌کند تا درب را ببندد.
  3. آرام بند اتوماتیک: نوع خودکار آرام بند، با فشار یک دکمه و یا با استفاده از حسگر، درب را باز کرده  و سپس آن را می‌بندد. همچنین حسگرهایی برای آن‌ها تعبیه شده است تا بتوانند تشخیص دهند که چه زمانی برای بستن خودکار درب مناسب است.
  4. آرام بند پنهان: این نوع آرام بند معمولا در درون درب کار گذاشته می‌شود و به عبارتی یکی از ویژگی‌های درب به هنگام خریداری آن است. محل قرار گیری این نوع آرام بند می‌تواند در بالا و یا پایین درب باشد.
  5. آرام بند آشکار: بیشتر آرام بندهایی که تا اینجا در مورد آن‌ها صحبت شد از این نوع هستند، چرا که تلاشی برای پنهان کردن آن‌ها در درون ساختار درب نشده و قابل مشاهده خواهند بود.
مزایای استفاده از آرام بند

مزایای استفاده از آرام بند

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این دستگاه‌ها فراهم آوردن امکان بسته شدن درب به‌صورت کنترل شده است. بسته شدن کنترل شده، به خصوص برای درب‌های سنگین صنعتی بسیار مفید است. افرادی را در نظر بگیرید که روی صندلی چرخدار هستند و یا کودکان یا شخصی که ممکن است دستانش پر باشد. بسته شدن کنترل شده، از برخورد و آسیب دیدگی جلوگیری می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد تا با خیال راحت از طریق درب وارد یا خارج شوند. آرام بندها همچنین از باز شدن سریع درب‌ها جلوگیری می‌کنند؛ به ویژه در مکان‌هایی که وزش شدید باد وجود دارد و ممکن است درب به دلیل فشار باد ناخواسته باز یا بسته شود. این امر همچنین از آسیب دیدگی افراد و خود درب جلوگیری می‌کند. آرام بند درب اطمینان حاصل می‌کند که درب به طور خودکار پشت شخصی که وارد یا خارج می‌شود بسته شود. این مسئله می‌تواند تا حدودی تضمین کننده امنیت در ورود و خروج افراد نیز باشد.

قیمت آرام بند در انواع مختلف

اگر قصد خرید آرام بند برقی و یا مکانیکی برای محیط مسکونی یا اداری خود دارید، بهتر است بدانید که این ابزار نسبت به دیگر ابزارهای کاربردی مورد استفاده روزمره معمولا دارای قیمت معقول‌تری است. قیمت آرام بند در نمونه‌های ارزان‌تر آن از حدود 250 هزار تومان شروع شده و در نمونه‌های گران‌تر تا 2 میلیون تومان هم بالا می‌رود که انتخاب‌های متعددی را در اختیار خریدار قرار می‌دهد تا با توجه به نیاز و تمکن مالی خود بهترین خرید را داشته باشد. هر چند که این قیمت‌ها ثابت نیستند و امکان کاهش و یا افزایش آن‌ها در آینده وجود دارد.

اختلاف بین این قیمت‌ها ممکن است که این سؤال را برای مصرف کننده به وجود بیاورد که چه عواملی موجب تفاوت قیمت آرام بندها می‌شوند؟ به عبارتی چه عواملی موجب بیشتر بودن قیمت یک نوع آرام بند نسبت به دیگری می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت که امکان تنظیم سرعت باز و بسته شدن یکی از عوامل تعیین کننده در این زمینه است. در مدل‌های سنتی و قدیمی‌تر آرام بندهای مکانیکی، مصرف کننده تا حدود زیادی در این زمینه محدودیت داشت اما با پیشرفت در تکنولوژی تولید این دستگاه‌ها و به بازار آمدن آرام بندهای برقی و هیدرولیک، امکان تنظیم سرعت توسط کاربر فراهم شده که یکی از امکانات بسیار کاربردی این دستگاه است.

همچنین انواع آرام بند یک، دو و سه زمانه قیمت‌های متفاوتی دارند و در این بین انواع سه زمانه کارکرد روان‌تر و کنترل بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند که همین امر موجب قیمت بیشتر این نوع شده است. به علاوه جنس آلیاژ به کار رفته در ساخت دستگاه نیز بسیار مهم است و آرام بندهایی که از آلیاژهای مرغوب‌تر استفاده می‌کنند معمولا دارای قیمت‌های بیشتری هستند. شرکت البرز صنعت مبنا یکی از برجسته ترین ارائه دهندگان راهکارها برای درب‌های اتوماتیک و ابزارهای کنترل تردد، انواع متعدد آرام بندها را با قیمت‌های مناسب به مشتریان عزیز عرضه می‌دارد.

آرام بند اتوماتیک و نیمه اتوماتیک چه فرقی با هم دارند؟

انواع نیمه اتوماتیک آرام بندها تا حدود زیادی مانند نمونه‌های قدیمی عمل می‌کنند و طرز کار آن‌ها به این صورت است که همان انرژی‌ای که توسط کاربر برای باز کردن درب استفاده می‌شود را در خود ذخیره کرده و از آن برای بستن درب استفاده می‌کنند که ممکن است موجب بسته شدن درب با سرعت خیلی زیاد و یا خیلی کم شود. در مقابل انواع اتوماتیک کاربری بیشتری را به فرد ارائه می‌کنند. بدین صورت که می‌توانند خود درب را باز کرده و سپس آن را ببندند. از این نوع بیشتر برای درب‌های ورودی اصلی ساختمان‌های تجاری و یا فروشگاهی استفاده می‌شود، در حالی که معمولا برای درب‌های داخلی ساختمان‌ها و یا درب‌های اتاق‌ها در ساختمان‌های اداری و مسکونی از نوع نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود. هر دو نوع این دستگاه‌ها توسط شرکت البرز صنعت قابل ارائه و اجرا هستند.

بهترین نوع آرام بند

بهترین نوع آرام بند کدام است؟

اینکه کدام نوع آرام بند برای اداره یا خانه شما بهتر است تا حدود زیادی بستگی به انتظارات شما از نحوه و کیفیت کار آن دارد. برای مثال اگر قصد ایجاد ورودی برای فروشگاه خود دارید احتمالا بهترین انتخاب شما درب‌های اتوماتیک باشند که با استفاده از حسگر درب را باز و بسته می‌کنند اما برای درب‌ اتاق‌ها می‌توانید از آرام بندهای نیمه اتوماتیک استفاده کنید که ارزان‌تر هستند و فضای کمتری را نیز اشغال می‌کنند. همچنین اگر می‌خواهید صدای باز و بسته شدن متوالی درب‌ها را کم‌تر بشنوید یک راهکار مناسب استفاده از آرام بندهای سه زمانه است که حرکت درب را کاملا کنترل کرده و با تولید حداقل سر و صدا فرایند باز و بسته کردن درب را انجام می‌دهند. در مقابل انواع تک زمانه ممکن است گاهی درب را بکوبند و یا موجب برخورد آن با افراد شوند.

سخن پایانی

استفاده از آرام بندها می‌تواند گامی مهم در مسیر اتوماسیون کارهای کوچک باشد و می‌تواند موجب هر چه مدرن‌تر به نظر رسیدن خانه و یا اداره شما شود. استفاده از این دستگا‌ه‌‌ها علاوه بر راحت‌تر کردن عبور و مرور از درب ساختمان‌ می‌تواند در مواقع اضطراری مانند آتش‌سوزی‌ها نیز از گسترش شعله‌ها و یا دود به قسمت‌های مختلف ساختمان جلوگیری کرده و یا تخلیه ساختمان توسط ساکنین را تسهیل کند. گفتنی است که آرام بند درب یک ابزار جدید نیست و نخستین استفاده از نمونه‌های اولیه آن به حدود سال 1800 میلادی برمی‌گردد. با توجه به کارکرد ساده و سرراست، مفهوم طراحی آرام بند در این سال‌ها تغییر و تحول زیادی را شاهد نبوده و تنها امکانات جدید برای کاربری راحت‌تر و سرعت بخشیدن به کارها به آن اضافه شده‌اند.

مشاور، طراح، تامین کننده و مجری انواع سیستم های اتوماسیون خانگی، تجهیزات کنترل تردد، خانه های هوشمند وحفاظت پیرامونی.

برای کسب اطلاعت بیش تر از مشاوران و کارشناسان رایگان ما استفاده کنید.

تلفن تماس : 44053033-021

5/5 - (3 امتیاز)