بلاگ

7 دلیل عمده برای بسته نشدن درب سکشنال + راه حل

7 دلیل عمده برای بسته نشدن درب سکشنال + راه حل

درب اتوماتیک سکشنال (زیرسقفی) ممکن است پس از نصب و راه‌اندازی، به درستی کار نکند. این مقاله به علت‌های بسته نشدن درب سکشنال اختصاص دارد.

امروزه با پیشرفت فناوری در حوزه تولید درب‌ها، بسیاری از صاحبان مغازه‌ها و فروشگاه‌ها از درب‌های اتوماتیک جهت برقراری امنیت استفاده می‌کنند. درب‌های قدیمی که شامل لولا و قفل کوچک بودند، اکنون جای خود را به درب‌های اتوماتیک سکشنال داده‌اند. البته لازم است تاکید کنیم که درب‌ سکشنال در صورت عدم راه اندازی و نصب صحیح، به خوبی عمل نمی‌کند و میزان امنیت مکان را نیز کاهش می‌دهد. ما قصد داریم در این مقاله به دلایل بسته نشدن درب سکشنال بپردازیم و در کنار ذکر این دلایل، راهکارهایی برای رفع مشکل ارائه دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

برای آشنایی با دیگر محصولات از جمله درب اتوماتیک، درب پارکینگ، درب شیشه ای، کرکره برقی، راهبند و غیره کلیک کنید.

1. خراب شدن فتوسل یا چشمی درب

یکی از دلایل بسته نشدن درب سکشنال ممکن است مربوط به خرابی فتوسل یا چشمی درب باشد. اکثر درب‌های اتوماتیک گاراژ دارای سنسور چشمی هستند که قابلیت تشخیص فرد یا شی در مسیر باز و بسته شدن درب را دارد. وظیفه اصلی فتوسل آن است که از پایین آمدن درب، هنگامی که یک جسم یا فرد در مسیر بسته شدن قرار گرفته است، جلوگیری کند. فتوسل معمولا در فاصله 50 سانتی‌متری از سطح زمین نصب می‌شود و اندازه آن بسیار کوچک است. فتوسل یک پرتو لیزر را در عرض درب منتشر می‌کند که که اگر جسمی در مسیر این پرتو باشد و مانع از رسیدن آن به طرف دیگر شود، سیگنال اصلی برای پایین آمدن و بالا بردن درب قطع می‌شود و درب از حرکت می‌ایستد.

بهترین راه‌ حل برای رفع این مشکل، تماس با یک نصاب یا کارشناس خبره در این حوزه است که بررسی نماید آیا سیم متصل به فتوسل قطع شده یا آسیب دیده است. گاهی اوقات وقوع حوادث طبیعی مانند طوفان و سیل می‌تواند به سنسور آسیب وارد کند. همچنین آلودگی و گرد و غبار می‌تواند روی چشمی درب بنشیند و باعث ‌شود که پرتو لیزر منتشر نگردد. در صورت وجود گرد و غبار، این مشکل با تمیز کردن آن با پارچه‌ای نرم حل خواهد شد.

خراب شدن فتوسل یا چشمی درب

2. ایراد موتور

بسته نشدن درب سکشنال پارکینگ می‌تواند از خرابی یا قفل شدن موتور درب اتوماتیک باشد. موتور، اصلی‌ترین قسمت یک درب اتوماتیک است و به بیان ساده‌تر، درب‌ اتوماتیک پارکینگ بدون حرکت موتور کار نمی‌کند. اگر موتور درب اتوماتیک روشن است اما درب حرکت نمی‌کند، وقت آن است که موتور را بررسی نمایید. چون ممکن است موتور خراب یا قفل شده باشد.

در صورت وجود ایراد در عملکرد موتور درب پارکینگ، باید چند کار را انجام دهید؛ اگر موتور روشن نمی‌شود، اتصالات برق آن را چک کنید. در صورت روشن بودن موتور، بررسی کنید که چیزی مانع از حرکت درب نشود. اگر با ایرادات ظاهری مواجه نشدید، چاره‌ای نیست جز آنکه با یک سرویس‌کار حرفه‌ای تماس بگیرید.

3. خارج شدن درب از ریل

خارج شدن درب از ریل یکی دیگر از دلایل بسته نشدن درب پارکینگ است. ریل‌ها نوارهای فلزی بلندی هستند که یک مسیر واحد را تعیین می‌کنند تا درب هنگام حرکت از مسیر اصلی خود خارج نشود. در صورت خارج شدن درب از ریل، درب به درستی حرکت نخواهد کرد؛ بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم که برای رفع این مشکل با یک کارشناس و تعمیرکار تماس بگیرید. آن‌ها شما را راهنمایی می‌کنند که ریل و شیار درب را از نظر خم‌ شدن و برجستگی بررسی نمایید و متوجه شوید که آیا درب در امتداد شیار فلزی خود به راحتی حرکت می‌کند یا خیر. اگر صدای خراش یا اصطکاک شنیدید یا اینکه درب در طول مسیر بسیار آهسته حرکت می‌کند یا می‌ایستد، دریابید که مسیر ریل دچار مشکل شده است.

برای رفع این مشکل، هر از چند گاهی با استفاده از آچار یا چکش مناسب، پیچ‌هایی که ریل را در قاب نگه داشته‌اند، سفت کنید. ریل‌های درب حساس‌ترین قسمت‌ یک درب اتوماتیک هستند و در صورت وجود مشکلات بیشتر، توصیه می‌کنیم که یک تعمیرکار یا کارشناس حرفه‌ای را برای رفع سایر مشکلات مربوطه فرا بخوانید.

تعمیر درب ریلی پارکینگ به علت بزرگ بودن این نوع درب‌ها، هزینه زیادی دربر خواهد داشت. همچنین تعمیر درب ریلی پارکینگ باید مطابق یک برنامه زمانی مشخص پیش برود تا از آسیب رساندن به سایر قطعات درب جلوگیری شود. پیشنهاد می‌کنیم که ریل‌های درب را با آب و مواد شوینده به خوبی تمیز کنید، زیرا ریل‌های کثیف باعث ایجاد اصطکاک در حرکت درب می‌شوند. همچنین یکی از کارهای مهم برای جلوگیری از خراب شدن درب ریلی پارکینگ، روغن کاری منظم درب است. این کار منجر می‌شود که حرکت ریل‌ها جهت باز و بسته شدن درب روان‌تر باشد.

خراب شدن ریموت کنترل

4. خراب شدن ریموت کنترل

از ابتدایی‌ترین موارد در رفع مشکل بسته نشدن درب سکشنال، بررسی ریموت کنترل است. در قدم نخست لازم است که جعبه چراغ ریموت بررسی شود. حتما توجه کنید که اگر ریموت درب اتوماتیک سکشنال خراب باشد، چراغ آن کم رنگ‌تر از گذشته خواهد شد و در نهایت روشن نمی‌شود. ریموت درب کارایی ابتدایی خود را از دست می‌دهد. با بررسی ساده‌تر، باتری ریموت کنترل ممکن است در طول زمان ضعیف شود که با تعویض باتری، مشکل درب اتوماتیک سکشنال شما حل خواهد شد.

5. خرابی یا پاره شدن سیم بکسل

علت بسته نشدن درب پارکینگ می‌تواند از خرابی یا پاره شدن سیم بکسل باشد. درست مانند زنجیر دوچرخه، سیم بکسل‌های درب برقی شما نیز امکان دارد از مسیر خارج شوند. معمولا، در زمان شکستن فنر پیچشی، سیم بکسل درب پارکینگ هم قفل می‌شود. سیم بکسل می‌تواند منجر به آسیب رساندن به اتومبیل یا حتی دیوار پارکینگ شود. حتما پیگیر خرابی یا پاره شدن سیم بکسل‌های درب پارکینگ سکشنال خود باشید، زیرا ممکن است در صورت شناسایی دیرهنگام این مشکل، آسیب جدی به درب وارد نماید. برای رفع این مشکل با متخصص یا تعمیر کار تماس حاصل فرمایید.

6. از کار افتادن جک

حتما در نظر بگیرید که اگر جک‌های بازویی درب اتوماتیک مشکل داشته باشند، درب شما عمل باز و بسته شدن را انجام نمی‌دهد. اگر درب به طول کامل باز نشود، مشکل بسته نشدن درب سکشنال احتمالا به جک‌هایی بازویی درب مربوط می‌شود. در هنگام از کار افتادن جک، باید به موارد زیر با دقت توجه نمایید.

اگر با مشکل خرابی جک روبرو شدید، دو راه برای حل این مشکل وجود دارد؛ اولین راهکار تعمیر جک است و اگر جک درب قابل تعمیر نباشد و به طور کلی از کار افتاده باشد، لازم است که جک‌ها به طور کامل عوض شوند. تعویض جک کار بسیار سختی است و ما توصیه می‌کنیم که برای انجام این کار، با یک متخصص یا کارشناس حرفه‌ای تماس بگیرید.

مشکل بسته نشدن درب سکشنال

7. قطعی برق یا سیم‌های اتصال

گاهی اوقات افراد از روی بی‌اطلاعی، منبع تغذیه درب سکشنال را از برق می‌کشند. حتما مطمئن شوید که موتور درب سکشنال شما به یک پریز برق متصل باشد، زیرا درب اتوماتیک به وسیله نیروی برق و موتور کار می‌کند که وظیفه عمده آن، تامین نیروی محرکه لازم جهت باز و بسته شدن درب پارکینگ سکشنال است. برخی اوقات، برق داخل پریز‌ها به دلایلی قطع می‌شو .در این مواقع می‌توانید یک دستگاه برقی دیگر را به پریز وصل کنید تا متوجه شوید که آیا پریز کار می‌کند یا خیر. همچنین می‌توانید نگاهی به قطع کننده مدار و فیوز بیاندازید.

یکی از بهترین راهکارها برای رفع مشکل بسته نشدن درب سکشنال در هنگام قطعی برق، خلاص کردن جک هنگام قطع برق درب اتوماتیک است. معمولا جک‌های الکترومکانیکی در درون‌شان یک کلید وجود دارد که شما با چرخاندن کلید، چرخ دنده موتور را از چرخ دنده‌ای که به شفت گیربکس وصل است، جدا می‌کنید. کلیدها معمولا به شکل آلن مثلثی بوده و با استفاده از آچار آلن، جک آزاد می‌شود. همچنین شما می‌توانید به UPSها (سیستم برق اضطراری) نگاهی بیاندازید. آن‌ها به عنوان یک انرژی حمایت‌گر باعث می‌شوند که هنگام قطع برق درب اتوماتیک، تردد به راحتی شکل بگیرد.  UPSیک منبع تغذیه جریان برق است که می‌تواند جریان برق را مدتی در خود ذخیره نماید.

در این مقاله به عوامل مختلف بسته نشدن درب سکشنال و راه‌حل‌های این مشکل اشاره کردیم. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید، لطفا آن را با ما و مخاطبان این مقاله به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید سوالات خود را با کارشناسان البرز صنعت مطرح کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *