نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

با تاریخچه درب های اتوماتیک آشنا شوید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درب اتوماتیک قدمتی تاریخی دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره تاریخچه درب های اتوماتیک صحبت کنیم.

در گذشته، درب‌های سکشنال به صورت الکترومکانیک و پنوماتیک بودند و بیشتر برای مصارف صنعتی ساخته می‌شدند. در سیستم‌های الکترومکانیک به وسیله موتورهای صنعتی و در سیستم‌های پنوماتیک به وسیله پمپ باد و جک‌های بادی، درب‌ها به طور خودکار و منظم باز و بسته می‌شدند. در مورد تاریخچه ورود درب اتوماتیک در ایران نیز باید گفت که تا سال 1387 به شکل گسترده‌ای رواج داشتند و به تدریج جای خود را به مدل‌های جدیدتر دادند. با ورود تجهیزات با ساختارهای الکترومکانیک و الکترونیک به کشور و همچنین رقابت شدید در بازار، قیمت انواع درب‌های اتوماتیک کاهش یافت. کم‌کم اکثر مردم به دلیل امنیت، راحتی، زیبایی و مدرن بودن از این نوع درب‌ها استفاده کردند. برخلاف آن‌چه در رابطه با امنیت پایین در استفاده از درب‌های اتوماتیک گفته می‌شود، درب‌های سکشنال اگر به صورت استاندارد و با رعایت اصول ایمنی نصب و راه‌اندازی شوند، از امنیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود. ما در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با تاریخچه درب اتوماتیک و سکشنال در جهان و ایران صحبت کنیم. با ما همراه باشید. برای آشنایی با دیگر محصولات از جمله درب اتوماتیک، درب پارکینگ، درب شیشه ای، کرکره برقی، راهبند و غیره کلیک کنید.

اختراع درب اتوماتیک به چه زمانی برمی‌گردد؟

اختراع اولین درب اتوماتیک را می‌توان به دوران یونان باستان نسبت داد. در واقع اختراع و نصب اولین درب اتوماتیک جهان به قرن اول میلادی و یونان باستان برمی‌گردد. هرون اسکندرانی (Hero of Alexandria) ریاضی‌دان و مهندس یونانی برای اولین بار درب اتوماتیک را اختراع کرد. با این حساب، اولین درب اتوماتیک جهان در قرن اول میلادی اختراع و نصب شد. هرون را از بزرگ‌ترین مخترعان و مهندسان دوران یونان باستان می‌دانند. متأسفانه بیشتر آثار و نوشته‌های او از بین رفته است، اما برخی از کارهای او در کتاب‌های علم‌الحیل، نوشته دانشمندان ایرانی و عرب همچنان باقی‌مانده است. از جمله اختراعات هرون می‌توان به ماشین بخار، آسیاب بادی، فرمول هرون و درب اتوماتیک اشاره کرد. یونانی‌ها نیز به این دانشمند خود حسابی افتخار می‌کنند و به‌طور مثال، اختراع درب اتوماتیک را یکی از 10 اختراع مهم که جهان را تغییر داده‌‌اند به شمار می‌آورند. اگرچه اختراع درب اتوماتیک تحولی بزرگی محسوب می‌شود، اما روند پیشرفت و تکامل این درب‌ها در طول تاریخ نیز قابل تامل است. در ادامه نگاه دقیق‌تری به تاریخچه درب های اتوماتیک و سکشنال خواهیم داشت.

اختراع درب اتوماتیک

نگاهی گذرا به تاریخچه درب های اتوماتیک

همان‌طور که گفتیم، ایده اولیه درب‌های اتوماتیک مربوط به قرن‌ها پیش در یونان می‌شود. در واقع یکی از اختراعات هرون پیش‌درآمدی بود بر اختراع توماس والت. والت در سال 1765 موتور بخار پیستونی را طراحی کرد. در ادامه تاریخچه درب های اتوماتیک در سال 1931 اولین دستگاه نوری برای درهای اتوماتیک توسط دو مهندس آمریکایی به نام‌های هوراس اچ ریموند و شلدون اس رابی اختراع شد. به دنبال این موضوع، دو آمریکایی دیگر به نام‌های دی هورتون و لیو هیویت درهای اتوماتیک را در سال 1954 طراحی کردند که از طریق محرک حصیر فعال می‌شدند. این طراحی در طی دهه 60 با افزایش درب‌های کشویی اتوماتیک در مکان‌های عمومی مانند هتل‌ها، بانک‌ها و سوپرمارکت‌ها محبوبیت فراوانی یافت. پس از آن، با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی، شاهد اضافه شدن امکانات بهتر و کامل‌تر به درب‌های اتوماتیک بودیم. به طوری که امروزه این درب‌ها نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند و بدون آنها عملا با مشکل مواجه خواهیم شد.

درب اتوماتیک اولیه چگونه کار می‌کرد؟

اولین درب اتوماتیک که توسط هرون اختراع شد، از مکانیزم عملکردی پیچیده‌ای تشکیل‌ شده بود که کاربرد آن باز و بسته کردن درب معابد برای مردن یونان باستان بود. این درب با استفاده از نیروی بخار و آب کار می‌کرد. بدین صورت که کشیشان معبد، با استفاده از شعله آتش، آبی که داخل یک ظرف برنجی بزرگ بود را به جوش می‌آوردند و در اثر فشار بخار و سرریز شدن، آب وارد ظرف دیگری می‌شد. این ظرف به‌عنوان وزنه عمل می‌کرد و سنگین شدن آن باعث انتقال قدرت از طریق یک طناب و چند قرقره به درب‌ها می‌شد. در نهایت درب‌های سنگین معبد در زمان ورود افراد بازی می‌شدند. هرون از مکانیسم مشابهی برای باز و بسته نمودن درب‌های سنگین ورودی دروازه‌ها در شهر اسکندریه یونان نیز استفاده نموده است. همین ساز و کار ساده، سنگ بنای درب‌های اتوماتیک امروزی است. البته همان‌طور که متوجه شدید، درب‌های اتوماتیک امروزی ساختار خیلی پیچیده‌تری دارند و بازی نیروی الکتریکی یا هیدروالکترولیکی کار می‌کنند.

اما اگر می‌خواهید بدانید که اولین درب اتوماتیک امروزی در چه زمانی ساخته شد، باید به سال‌ها بعد رجوع کنید. در سال 1931 شرکتی به اسم Stanley Works اولین درب اتوماتیک امروزی را برای یک رستوران به نام Wilcox’s Pier ساخت و نصب کرد. محل نصب این درب‌ها بین آشپزخانه و اتاق مهمانان رستوران بود. آنها از طریق فتوسل‌‌هایی که نزدیک شدن گارسون‌ها و سایر افراد را تشخیص می‌دادند، باز و بسته می‌شدند.

وجود این درب‌ها برای رستوران ضروری به‌نظر می‌رسید. چون با وجود آنها، دیگر نیاز نبود گارسون‌های رستوران برای باز کردن درب آشپزخانه سینی غذا را زمین بگذارند یا درب را با پای خود باز کنند. این درب‌ها باعث شد که کار رستوران سریع‌تر و راحت‌تر پیش برود و نه‌تنها کارکنان، بلکه مشتریان نیز از این بابت رضایت زیادی داشتند. همین موضوع باعث شد که مدیر رستوران Wilcox’s Pier با نوشتن نامه‌ای از شرکت Stanley Works به‌طور رسمی تشکر کند. نکته جالب آنکه در سال 1931 این درب‌ها با قیمت 100 دلار به رستوران مذکور فروخته شدند.

تاریخچه درب های اتوماتیک امروزی

روند پیشرفت درب‌های اتوماتیک امروزی

درب‌های اتوماتیک امروزی در واقع از سال 1954 میلادی، زمانی که دو دانشمند آمریکایی به نام‌های دی هورتون و لیو هیویت، اقدام به طراحی و ساخت این نوع درب‌ها با استفاده از سیستم هیدرولیک کردند، پا به عرصه وجود گذاشتند. چندین سال بعد یعنی حدود سال 1975 میلادی، یک دانش‌آموز اهل اوهایو آمریکا با کمک همین تکنولوژی، ساز و کار درب‌های اتوماتیک امروزی را ابداع کرد. پس از ساخته شدن این درب، آگهی فروش آن در روزنامه‌های محلی به چاپ رسید و چند نمونه از آن نیز فروخته شد. به این ترتیب بود که اولین شرکت تخصصی در این حوزه ثبت و راه اندازی شد.

درب اتوماتیک به دلیل تولید کم و هزینه بسیار بالا و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن، به عنوان یک کالای لوکس شناخته می‌شد، ولی با گسترش و پیشرفت موتورهای الکترونیک و الکترومکانیک و استفاده از آنها در درب‌‌های اتوماتیک، تولید انبوه آنها و رقابت شدید بازار، روز به روز قیمت این محصول کاهش یافت و به عنوان یکی از امکانات اولیه ساختمان‌ها مورد توجه قرار گرفت. امروزه درب‌های اتوماتیک یکی از ملزومات اصلی ساختمان‌ها هستند و در انواع مختلف در مکان‌های عمومی یا خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

از قرن‌ها پیش که ایده اولیه درب‌های اتوماتیک شکل گرفت تا به امروز تحولات زیادی در زمینه طراحی و ساخت این درب‌ها ایجاد شده است. امروزه شاهد این هستیم که انواع درب‌های اتوماتیک در مکان‌های مختلف و با کارایی‌های متفاوت زندگی را برای انسان راحت‌تر کرده‌اند. ما در شرکت البرز صنعت جهت ساخت و نصب انواع درب‌های اتوماتیک و سکشنال در خدمت شما عزیزان هستیم. جهت مشاوره رایگان و مطرح کردن سوالات خود حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)