نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

با تاریخچه درب های اتوماتیک آشنا شوید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درب اتوماتیک قدمتی تاریخی دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره تاریخچه درب های اتوماتیک صحبت کنیم.

در مورد تاریخچه درب های اتوماتیک جالب است بدانید در ابتدا درب‌ های اتوماتیک در قالب‌ های صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گرفت و به صورت الکترومکانیک و پنوماتیک بوده است که در سیستم الکترومکانیک به وسیله موتور های صنعتی – گیربکس و زنجیر و در سیستم های پنوماتیک به وسیله پمپ باد و جک های بادی, درب ها به صورت اتوماتیک و منظم باز و بسته می شدند. تاریخچه ورود درب اتوماتیک در ایران بدین صورت است که تا سال ۱۳۸۷ به شکل گسترده‌ای رواج داشته و تدریجاً از دور رقابت خارج شدند.

اما با ورود تجهیزات با ساختار های «الکترومکانیک و الکترونیک » به ایران و همچنین رقابتِ شدید در بازار، قیمتِ انواع درب‌های اتوماتیک کاهش یافت. رفته‌رفته اکثر مردم به دلیل امنیت، راحتی و زیبایی و مدرن بودن از این نوع درب‌ها استفاده کردند. برخلاف آن‌چه در رابطه با امنیتِ پایین در استفاده از درب‌های اتوماتیک گفته می‌شود، درب‌های سکشنال اگر به صورت استاندارد و با رعایتِ اصول ایمنی نصب و راه‌اندازی شوند، از امنیتِ بسیار بالایی برخوردار خواهند بود.

اختراع درب اتوماتیک

احتمالاً باور اینکه اختراع و نصب اولین درب اتوماتیک جهان به قرن اول میلادی و یونان باستان برمی‌گردد در یونان باستان توسط هرون اسکندرانی (Hero of Alexandria) ریاضی‌دان و مهندس یونانی برای شما سخت و دشوار باشد! بله درست است اولین درب اتوماتیک جهان در قرن اول میلادی و اختراع و نصب گردید.

او را از بزرگ‌ترین مخترعان و مهندسان دوران هلنی می‌دانند. متأسفانه بیشتر آثار نوشته او از بین رفته است اما برخی از کارهای او در کتاب‌های علم‌الحیل نوشته دانشمندان ایرانی و عرب باقی‌مانده است. ازجمله اختراعات هرون می‌توان به ماشین بخار، آسیاب بادی، فرمول هرون و درب اتوماتیک اشاره کرد . جالب است بدانید یونانی‌ها اختراع درب اتوماتیک را یکی از ۱۰ اختراع افتخارآمیز خود که جهان را تغییر داده‌اند به شمار می‌آورند.

اختراع درب اتوماتیک

تاریخچه درب های اتوماتیک در جهان

پیدایش ایده درب‌های اتوماتیک را مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش در یونان می‌دانستند که دانشمند یونانی به نام هرون که ایده و اختراعات بسیاری از جمله استفاده از نیروی بخار – عروسک رقاص – تجهیزاتی برای بلند کردن اشیا سنگین داشته است مخترع آن بوده است که یکی از اختراعات هرون در سال ۱۶۶۸ میلادی پیش‌درآمدی بود بر اختراع توماس والت. والت در سال ۱۷۶۵ موتور بخارِ پیستونی را طراحی کرد.

در ادامه تاریخچه درب های اتوماتیک در سال 1931 اولین دستگاه نوری برای درهای اتوماتیک توسط مهندسان آمریکایی به نام های Horace H Raymond و Sheldon S Roby اختراع شد. به دنبال این موضوع، دو آمریکایی دیگر به نام های De Horton و Lew Hewitt درهای اتوماتیک را طراحی کردند که در سال 1954 از طریق محرک حصیر فعال می شدند. این طراحی در طی دهه 60 با افزایش درب‌های کشویی اتوماتیک در مکان های عمومی مانند هتل ها ، بانک ها و سوپرمارکت ها ، محبوبیت فراوانی یافت.

مکانیزم اولیه درب اتوماتیک

درب اتوماتیک اختراع هرون از مکانیزم عملکردی پیچیده‌ای تشکیل‌شده بود که کاربرد آن باز و بسته نمودن درب معابد برای نماز گران یونان باستان بود. بدین‌سان که حرارت شعله افروخته‌شده توسط کشیش معبد به ظرف آب برنجی منتقل‌شده و موجب افزایش حجم بخار و آب و انتقال سرریز آب به ظرف مجاور می‌گردید .

شناخت تاریخچه درب شیشه ای اتوماتیکاین ظرف به‌عنوان وزنه عمل نموده و سنگین شدن آن باعث انتقال قدرت از طریق یک طناب و چند قرقره به درب‌ها شده که درنهایت باعث باز شدن درب‌های سنگین معبد در زمان ورود نمازگزاران به آن میگردید. هرون از مکانیسم مشابهی برای باز و بسته نمودن درب‌های سنگین ورودی دروازه‌ها در شهر اسکندریه یونان نیز استفاده نموده است .

بعدها در سال ۱۹۳۱ شرکت Stanley Works اولین درب اتوماتیک امروزی را برای رستوران Wilcox’s Pier نصب نمود . محل نصب این درب‌ها بین آشپزخانه و اتاق مهمانان رستوران بود و نحوه عملکرد آن‌ها از طریق فتوسل‌ هایی بود که نزدیک شدن گارسون‌ها به درب‌ها را تشخیص می‌داد .

از این طریق دیگر نیاز نبود گارسون‌های رستوران برای باز کردن درب آشپزخانه سینی غذا را زمین گذاشته یا درب را با پای خود باز نمایند . این امر موجب افزایش بهره‌وری و رضایت کارکنان رستوران تا حدی گردیده بود که مالک رستوران آقای Hartford Courant مراتب رضایت خود را در نامه‌ای به شرکت Stanley این‌گونه نوشت : درب‌های شما بدون شک یکی از لذت‌ بخش‌ترین تجهیزاتی است که تابه‌حال برای رستوران خود خریداری کرده‌ایم! نکته جالب مبلغ قرارداد فروش و نصب این دو درب برای رستوران ویلکوکس بود، شرکت استنلی در سال ۱۹۳۱ این دو درب اتوماتیک را با مبلغ ۱۰۰ دلار به این رستوران فروخت.

تاریخچه درب های اتوماتیک امروزی

تاریخچه درب های اتوماتیک امروزی

در تاریخچه درب های اتوماتیک به سبک امروزی از سال ۱۹۵۴ میلادی زمانی که دو دانشمند آمریکایی اقدام به طراحی و ساخت این نوع درب با استفاده از سیستم هیدرولیک را آغاز کردند پا به عرصه وجود گذاشت. چندین سال بعد حدود سال 1975 میلادی یک دانش آموز اهل اوهایو آمریکا با کمک این تکنولوژی درب های اتوماتیک را تولید کرد. با انتشار این آگهی در روزنامه های محلی و فروش چندین سیستم از این درب, توانست اولین شرکت تخصصی در این حوزه را ثبت و راه اندازی کند.

به دلیل تولید اندک و هزینه بسیار زیاد و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن در زمره کالاهای لوکس آن دوره قرار داشت ولی با گسترش « موتورهای الکترومکانیک و الکترونیک » این تکنولوژی در درب‌ های اتوماتیک و تولید انبوه آن و رقابت شدید بازار، روز به روز قیمت این محصول کاهش یافت و جز امکانات اولیه ساختمان ها قرار گرفت و امروزه درب‌های اتوماتیک یکی از ملزومات اصلی ساختمان‌ها هستند و در انواع مختلف در جوامع بشری در دسترس هستند.

سخن پایانی

از حدود دو هزار سال پیش که ایده های ابتدایی اختراع دربهای اتوماتیک و پیدایش آن در تاریخچه درب های اتوماتیک شکل گرفت تا به امروز و تحول و تغییراتی که در سیر تکاملی این صنعت بوجود آمده، باعث گردیده تا مانند هر تکنولوژی دیگری، وجود این نوع دربها نیز در زندگی بشر جزو ملزومات باشند. به طوری که امروزه شاهد این هستیم که انواع دربهای اتوماتیک در مکان های مختلف و با کارایی های متفاوت زندگی را برای انسان راحت تر نموده است.