نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

خانه هوشمند چیست و چگونه کار می‌کند؟

در این مقاله می‌خواهیم درباره خانه هوشمند و مزایای آن صحبت کنیم. همچنین خواهیم گفت که یک خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود.

ایده ی داشتن یک خانه هوشمند به قرن ها پیش بر می گردد. به طوریکه می توان گفت بشر از زمانی که پا به این دنیا گذاشته، به فکر یک زندگی راحت بوده. او برای این راحتی تلاش های زیادی انجام داد تا اینکه گوشی هوشمند را اختراع کرد.از آن پس، دنیا در حال تحولات شگرفی است که خودمان هم از شنیدنشان انگشت به دهان می مانیم.

خانه هوشمند چیست؟

وقتی از خانه هوشمند حرف می زنیم منظورمان ابزار یا ربات های کاملا جدید و فوق پیشرفته نیست.(البته اگر شما بخواهید اینطور هم می شود). گاهی هوشمند کردن خانه فقط به معنی عوض کردن ابزار و لوازم خانه با انواع قابل اتصال به اینترنت یا خودکار آنها است. (مثل کلید ها و لامپ ها، ترموستات ها و سیستم های ایمنی هوشمند)

فکر کنید تازه از سرکار آمده و خود را روی مبل رها کرده اید. تلویزیون روی شبکه ی چهار است و مستندی راجع به زندگی کوآلاها پخش می شود. کنترل تلویزیون چند قدم با شما فاصله دارد؛ اما چه کسی می رود این همه راه را؟! تصور کنید با همان گوشی که در دستتان است بتوانید شبکه را عوض کنید. یا وقتی کسی به اتاقتان می آید و چراغ ها را خاموش نکرده می رود؛ شما با چند کلیک در گوشی یا تبلت خود بتوانید لامپ ها را خاموش کنید.

خانه هوشمند چه کارهایی می تواند بکند؟

خانه هوشمند چه کارهایی می تواند بکند؟

با تکنولوژی آشتی کنید و به خانه دعوتش کنید تا با استفاده از آن، هرآنچه که در منزلتان اتفاق می افتد را ببینید و کنترل نمایید.

راحتی و کنترل

اولین هدیه ی خانه هوشمند به شما راحتی و کنترل است. حتی اگر در خانه نباشید به کمک:

  • گوشی هوشمند
  • تبلت
  • گاهی کامپیوتر
  • و حتی با یک پیامک

می توانید این کار را انجام دهید. مثلا اگر یک حیوان خانگی مثل سگ دارید و می خواهید از دفتر یا شرکت خود از او مراقبت کنید. می توانید یک دوربین خانگی نصب کنید و هر زمان که مایل بودید سری به سگ پشمالویتان بزنید. خانه هوشمند به فکر جیب شما هم هست.

دادن و گرفتن اطلاعات

دومین خدمت خانه هوشمند به شما، دادن و گرفتن اطلاعات است. اگر خانه را ترک و فراموش کرده اید که شوفاژها را خاموش کنید؛ با چند کلیک می توانید سیستم گرمایشی و سرمایشی، اجاق گاز و لامپ های اضافی را خاموش و از قبض های نجومی آب، برق و گاز فرار کنید. از طرفی اگر منزل تان دچار آتش سوزی شود، خانه وضعیت را به شما اعلام کرده و خود را نجات خواهد داد.

هوشمند سازی خودکار

سومین جذابیت خانه هوشمند خودکارسازی است. اگر وقت نمی کنید که گجت ها و ابزار خانه تان را هر لحظه کنترل کنید؛ می توانید زمانبندی سناریوها و برنامه های روزانه را در اپلیکیشن خانه هوشمند خود انجام دهید تا کارها به صورت خودکار پیش بروند. به عنوان مثال، اگر عزیز سالخورده ای در خانه دارید و باید به او یادآوری کنید که داروهایش را در زمانی خاص مصرف نماید. خانه هوشمند دوست داشتنی، طبق برنامه ی زمانی که به او می دهید با پخش زنگ هشدار و آلارم کمک می کند که از راه دور هم بتوانید از عزیزانتان مراقبت نمایید. به جای آنکه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را به خانه ی سالمندان ببرید، خانه هوشمند تان تقریبا مانند یک پرستار از آنها مراقبت خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که سالمندان بیشتر به خانه هوشمند نیاز دارند!

نرم افزار و فناوری خانه های هوشمند

نرم افزار و فناوری خانه های هوشمند

اتوماسیون خانه تاریخچه‌ای طولانی و جالب دارد. بعد از گذشت سالیان، الگوهای فناوری‌ مختلفی آمده و رفته‌اند، اما یکی از اولین شرکت‌های موفق این زمینه، هنوز پابرجاست.

پیدایش اکثر وسایل هوشمند خانه به سال 1975 مربوط می‌شود، زمانی‌که شرکتی در اسکاتلند X10 را تولید کرد. X10 این امکان را فراهم می‌کرد که وسایل دارای قابلیت سازگاری با همان سیم‌های برق موجود در منزل با یکدیگر صحبت کنند. تمام اشیا و لوازم، گیرنده هستند و وسایل کنترل سیستم مانند کنترل از راه دور یا صفحه کلید، انتقال‌دهنده. اگر شما لامپی را در اتاق دیگری خاموش کنید، انتقال‌دهنده پیامی عددی با این مضمون صادر می‌کند: هشداری برای سیستم که در حال صادر کردن فرمانی است، شماره شناسایی واحد برای دستگاهی که باید پیام را دریافت کند و کدی که شامل فرمان واقعی است، مانند «خاموش کن».

تمام این مراحل به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در کسری از ثانیه روی‌دهند، اما X10 دارای محدودیت‌هایی است. برقراری ارتباط از طریق سیم‌های برق همیشه قابل‌اطمینان نیست، زیرا این خطوط به‌دلیل برق‌رسانی به دستگاه‌ها «نویز» پیدا می‌کنند. یک دستگاه X10 می‌تواند مداخله الکتریکی را به‌صورت فرمان و واکنش تفسیر کند و در غیر این‌صورت هیچ پیامی دریافت نمی‌کند.

دستگاه‌های X10 هنوز هم وجود دارند، اما فناوری‌های دیگری برای شبکه‌سازی خانه شما به‌وجود آمده‌اند. بسیاری از سیستم‌های جدید به‌جای استفاده از شبکه برق برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده می‌کنند؛ یعنی همان روشی که سیگنال‌های بلوتوث، وای فای و تلفن‌های همراه کار می‌کنند.

ZigBee و Z-Wave دو شبکه رادیویی مهم و قوی در زمینه اتوماسیون خانه هستند. هردوی این شبکه‌ها از نوع «شبکه‌های توری» هستند، به این معنی که بیش از یک راه برای رساندن پیام به مقصد وجود دارد.

Z-Wave از «الگوریتم هدایت منبع» برای تعیین سریع‌ترین مسیر ارسال پیام استفاده می‌کند. هر وسیله Z-Wave، حامل یک کد است و کنترل‌کننده زمانی‌که دستگاه به سیستم متصل می‌شود، سیستم کد را شناخته و آن را محل‌یابی کرده و به شبکه اضافه می‌کند. زمانی‌که فرمانی صادر می‌شود، کنترل‌کننده برای تعیین چگونگی ارسال پیام از الگوریتم استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که این روش هدایت‌کنندگی می‌تواند حافظه زیادی از شبکه اشغال کند، Z-Wave سلسله‌مراتبی بین دستگاه‌ها ایجاد کرده است: برخی کنترل‌کننده‌ها پیام‌ها را می‌سازند و برخی «برده» هستند، بدین معنی که تنها پیام را منتقل کرده و به آنها پاسخ می‌دهند.

نام ZigBee مفهوم شبکه توری را به‌خوبی نشان می‌دهد؛ زیرا پیام‌ها از انتقال‌دهنده زیگزاگی مثل زنبور حرکت می‌کند تا بهترین مسیر را به سمت گیرنده پیدا کند. درحالی‌که Z-Wave تلاش می‌کند از فناوری اختصاصی خود برای عملکرد سیستم خود استفاده کند، پلتفرم ZigBee بر اساس استانداردهای تعیین‌شده از سوی انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) برای شبکه‌های بی‌سیم طراحی‌شده است. این یعنی هر شرکتی می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌ای اضافی، محصولات سازگار با ZigBee تولید کند و این مزیت بزرگی برای شرکت ZigBee است. ZigBee نیز همانند ZigWave، دارای محصولات با کارکرد کامل (آنهایی که توانایی هدایت پیام دارند) و کارکرد کمتر (یعنی آ‌نهایی که این ویژگی را ندارند) است. استفاده از شبکه‌های بی‌سیم، انعطاف بیشتری را برای جای‌گذاری تجهیزات فراهم می‌کنند، اما آنها نیز ممکن است همانند خطوط برق دارای اختلال باشند. Insteon راه‌حلی برای برقراری ارتباط شبکه در سیستم خانگی شما از هر دو طریق سیم‌های برق و امواج رادیویی ارائه می‌کند و به‌این‌ترتیب آن را شبکه دو توری می‌کند. اگر پیام از طریق پلتفرمی عبور نکرد، راه خود را از طریق دیگری می‌یابد. به‌جای هدایت پیام، آن را یک دستگاه Insteon پخش می‌کند، تمام دستگاه‌ها پیام را دریافت کرده و آن را تا زمان اجرای فرمان بازپخش می‌کنند. در این وضعیت دستگاه به‌جای عمل کردن به‌شکل سلسله‌مراتبی، در یک سطح کار می‌کنند؛ یعنی با نصب هرچه بیشتر دستگاه‌های Insteon، قدرت پیام و نفوذ آن بیشتر خواهد بود.