نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

چرا سرویس دوره ای درب سکشنال ضرورت دارد؟

سرویس دوره ای درب سکشنال یکی از موارد مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. اگر می‌خواهید با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوبد، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

از هر فرد متخصصی سوال کنید، به شما می‌گوید که نگهداری و سرویس درب گاراژ اهمیت بسیار بالایی دارد و می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از خراب شدن درب سکشنال، نسبت به سرویس آن اقدام نمایید. اگرچه در صورت از کار افتادن درب پارکینگی زیر سقفی متحمل هزینه‌های ناخواسته می‌شوید، اما نگهداری ساده و منظم می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما شود که در طولانی مدت کاملا به نفع شما خواهد بود. برای آشنایی بهتر با اینکه نگهداری یا تعمیر منظم درب گاراژ تا چه اندازه مهم است، حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

هر چند وقت یک بار باید درب گاراژ را سرویس کنیم؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید ببینیم درب به‌طور متوسط در طول روز چقدر باز و بسته می‌شود. یعنی  متخصصین درب پیشنهاد می‌کنند که عملکرد درب را هر سه تا شش ماه بررسی کنید. برای بررسی وضعیت درب گاراژ، کافی است آن را باز و بسته کنید. در حالتی که درب سالم باشد، فرآیند باز و بسته شدن به‌صورت روان انجام می‌شود. اگر درب اتوماتیک پارکینگی دارید، مطمئن شوید که حالت دستی را فعال کرده‌اید تا لوازم الکترونیکی را خراب نکنید. اگر متوجه شدید که چیزی از کار افتاده است، نسبت به تعمیر آن و رفع مشکل اقدام کنید.

تمیزکاری دوره‌ای را فراموش نکنید

درب پارکنیک باید به‌طور مرتب تمیز و سرویس شود. به مرور زمان گرد و خاک درون شیارهای درب جمع می‌شود و قطعات را دچار خوردگی می‌کند. به همین دلیل باید همیشه درب‌های سکشنال را تمیزکاری کنید. اگر در مکان‌هایی زندگی می‌کنید که گرد و خاک بیشتر است، باید زود به زود تمیزکاری را انجام دهید.

پیشنهاد می‌شود که حداقل یک بار در ماه سطح درب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. در هنگام تمیز کردن درب حواس‌تان باشد که به موتور و اجزای الکتریکی آن آسیبی نرسانید. اگر با پارچه خیس روی موتور بکشید، احتمال سوختن آن و حتی برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

چک لیست تعمیر و نگهداری درب گاراژ

چک لیست سرویس درب گاراژ

قسمت‌های مختلف درب گاراژ باید به طور مداوم مورد بررسی قرار بگیرند. در اینجا لیستی از این موارد ارائه داده‌ایم. توجه داشته باشید که برای سرویس درب گاراژ حتما همه این موارد را اجرا کنید:

ریل‌های هدایت

با استفاده از پارچه‌ای مرطوب یا اسپری مخصوص درب سکشنال، ریل‌های هدایتگر داخلی را تمیز کنید. هر چه ریل‌ها تمیز‌تر باشند، مسیر حرکت غلطک‌ها هموارتر می‌شود و به نرمی حرکت می‌کنند.

لولای فولادی

لولای فولادی را تنها با یک قطره روغن روانکاری کنید. بلبرینگ‌های محور چرخ را نیز باید روغن کاری کنید. این کار باعث عملکرد نرم درب می‌شود. توجه کنید به هیچ عنوان اجزای درب نباید به روغن آغشته شوند. تنها یک قطره برای روانکاری کافی است.

لولای پلاستیکی

اسپری سیلیکون بهترین گزینه برای روانکاری قسمت درب و ریل‌ها است. اما در حالت کلی نیازی به روانکاری لولای پلاستیکی ندارید.

فنرها

جهت تمیز کردن فنرها فقط با یک پارچه روغنی می‌توانید این کار را انجام دهید. نیازی به اسپری مستقیم نیست، کشیدن پارچه آغشته به روغن روی فنرها کافی است.

قفل‌ها

در حالت کلی، قفل‌ها نیازی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارند. اما گاهی سفت و سخت می‌شوند. اسپری RP7 یا WD40 کار روان‌سازی قفل‌ها را به راحتی انجام می‌دهند.

زنجیر موتور

برای روانکاری این بخش می‌توانید از انواع روغن زنجیر استفاده کنید.

سیم‌بکسل‌های بالابر

اگر متوجه شدید که سیم‌ها دارای خوردگی یا پارگی هستند، در اسرع وقت با یک متخصص برای تعمیر درب گاراژ تماس بگیرید. اهمیت این بخش از درب بسیار زیاد است. بنابراین نباید فشار زیادی روی این قسمت باشد. این بخش‌ها باید توسط افراد متخصص تنظیم شوند.

بست‌ها و اتصالات

اطمینان حاصل کنید که همه اجزا در محل خود ثابت و محکم فیکس شده‌اند. در صورت آسیب دیدگی اتصالات، آنها را تعویض کنید.

فنرهای کششی

فنرها به طور طبیعی در طول زمان کشیده شده و ساییده می‌شوند. اگر فنر درب گاراژ به نقطه‌ای رسید که درب از حالت بالانس خارج شد یا کاملا غیرفعال شد، در اسرع وقت با یک متخصص تماس بگیرید.چک لیست تعمیر و نگهداری درب گاراژ

نکات مهمی که باید به آنها توجه داشته باشید

  • در تعمیر و نگهداری درب گاراژ تحت هیچ شرایطی قسمت فنر را تنظیم یا پیکربندی نکنید. در صورت وجود مشکل همیشه از یک متخصص کمک بگیرید.
  • هرگز در قسمت زیر یا نزدیک درب متحرک گاراژ حرکت نکنید. چه در حین حرکت به سمت بالا و چه به سمت پایین باشد.
  • هنگام باز و بسته کردن درب به صورت دستی از دستگیره درب استفاده کنید.
  • انگشتان خود و یا هر قسمت بدن را بین پنل‌های درب یا قسمت‌های متحرک درب گاراژ قرار ندهید. این کار می‌تواند منجر به صدمات جدی بدنی شود.

سرویس درب گاراژ باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود

یکی از نگرانی‌های عمده مالکین ساختمان‌ها، تامین انرژی مورد نیاز برای گرمایش و سرمایش فضاهای داخلی ساختمان است. زمانی که هوا گرم یا سرد است، مالکین ممکن است هزینه بالایی جهت تامین انرژی بپردازند، چرا که درب گاراژ آنها به درستی نگهداری نشده است. تعمیر یا بازسازی درب می‌تواند مقدار گرما یا سرمای خروجی را تا حد زیادی کاهش دهد. سرویس دوره‌ای درب به صورت سالی دو بار این اطمینان را می‌دهد که درب به درستی بسته شده و دارای معایب ساختاری نیست. یک امر دیگر از لحاظ نگهداری که باعث صرفه جویی خواهد شد این است که مطمئن شوید که باز و بسته شدن درب بیش از حد معمول طول نمی‌کشد.

اگرچه مالکین خانه ممکن است آگاه نباشند، بعضی از شرکت‌های بیمه معمولا چک می‌کنند تا ببینند که آیا شما از درب گاراژ خود نگهداری کرده‌اید. البته این مورد در کشورهای اروپایی و غربی رایج‌تر است. انجام این کار پول بسیار زیادی را به شرکت‌های بیمه باز‌می‌گرداند، چرا که نگهداری از درب گاراژ به معنی اجتناب از سرقت است. علاوه بر آن، گاراژی که به صورت مداوم نظارت نمی‌شود، احتمال بروز صدمه‌های ناشی از خرابی درب آن افزایش میابد.

جلوگیری از آسیب‌ها و خطرات احتمالی

یکی از مواردی که سرویس درب سکشنال را بااهمیت می‌کند آن است که درب خراب می‌تواند باعث آسیب شود. متاسفانه اگر یک درب به صورت درست کار نکند، می‌تواند در هنگام باز یا بسته شدن روی یک نفر سقوط کند. برای مثال، اگر باتری از راه دور دیگر کار نکند یا موتور درب از کار بیافتد، تلاش برای باز یا بسته کردن آن می‌تواند باعث تغییر وزن ناگهانی شده و به صدمه یا حتی مرگ منتهی شود. مطمئنا یکی از آسان‌ترین راه‌های جلوگیری از چنین صدماتی این است که یک برنامه منظم برای سرویس و بازرسی درب گاراژ خود داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با اهمیت تعمیر و نگهداری درب گاراژ صحبت کردیم. بسیار مهم است که همواره اهمیت تعمیر و نگهداری درب گاراژ را در نظر بگیرید. اگر این موارد لحاظ نشود، می‌تواند گارانتی موتور شما را باطل کند. در نتیجه با گذشت زمان هزینه‌هایی سنگینی را روی دست شما بگذارد. اگر در تعمیر و نگهداری درب گاراژ کوشا باشید و همه موارد فوق را در نظر بگیرید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که طول عمر درب گاراژ شما افزایش پیدا می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)