نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

سنسور دود

سنسور دود

مزیت های سنسور دود در خانه!

در خانه های هوشمند و همچنین خانه های نوساز سنسورد دود یا سیستم هشدار آتش یا اعلام حریق تعبیه میشود.سنسور دود در خانه قادر است برای شما آرامش و اطمینان را ایجاد نماید همانگونه که می دانید حوادث آتش سوزی می تواند در هر وقت از روز روی دهد. انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی پیشنهاد می کند که در هر اتاق خواب سنسور دود وصل کنید تا از بروز آسیب زیاد هنگام سنسور دود ممانعت شود. هشدارهای دود در گونه های متفاوتی موجود است که می توانید برای امنیت خانه خود آن ها را به کار ببریم. برای آشنایی با دیگر محصولات از جمله درب اتوماتیک، درب پارکینگ، درب شیشه ای، کرکره برقی، راهبند و غیره کلیک کنید.

نصب و نگه داری سنسور دود

برای کارکرد بایستی به منبع تغذیه ای همانند برق منزل شما متصل شود و در جهت نصب موفقیت آمیز احتیاج به سیم کشی مناسب دارد. از سویی دیگر، نوع دیگری از این سنسور موجود است که با ترموستات باتری می تواند به آسانی نصب شود. شاید فقط یک دقیقه طول انجامد تا در اتاق های مورد نظرنصب شود.

مرمت و نگهداری هشدارهای دود با باتری اصولا بر روی تعویض باتری متمرکز است. با این وجود ، شما بایستی این کار را به طور منظم اجرا کنید تا عملکرد هشدارها به مشکلی بر نخورند و از حوادث ناگوار ممانعت کنید. در همین حال، پیش از انجام فعالیت های تعمیر و نگهداری سنسور دود، باید اطمینان حاصل کنید که جریان اصلی برق خاموش است. جدا از هشدار، سیم کشی این سنسور ها هم بایستی به وسیله یک تکنسین حرفه ای کنترل می گردد.

سنسورهای دودی که به منبع تغذیه وصل می شوند، بیشتر قابل اطمینان می باشند. زمانی که زنگ هشدار به صدا درمی آید، تا خاموش شدن متوقف نمس شود. در صورت قطع برق، آنها شامل پشتیبان باتری در جهت کار مداوم هستند. آلارم دود باتری فقط به باتری بستگی دارد. ضعف باتری ها به معنای عملکرد کند این سیستم است. مدت زمانی که زنگ خطر به صدا در می آید به میزان دوام باتری وابسته می باشد.

هشدارهای دود بایستی بر اساس دستورالعمل های سازنده محافظت شوند. هشدارهای دود را حداقل یک بار در ماه با به کارگیری از دکمه تست ، بررسی نمایید .مطمئن شوید که همه افراد در خانه صدای زنگ خطر دود را متوجه میشوند و می دانند به چه صورت به آن پاسخ دهند و چگونه رفتار کنند.

دستورالعمل های سازنده را در جهت تمیز کردن سنسور دود دنبال کنید تا هشدارهای دود به خوبی فعال باشند و فعالیت کنند.دستورالعمل ها در دفترچه آن موجود است یا می توانید از طریق اینترنت بیابید. سنسور دود با باتری های 10 ساله غیر قابل تعویض طوری طراحی شده اند که تا 10 سال موثر باشند. اگر زنگ هشدار، اخطار می دهد که باتری کم است،سریعا باتری کل سنسور های دود را معاوضه کنید. سنسور دود که با باتری کار می کنند دیگر حداقل سالی یک بار به یک باتری نو نیازمند هستند. اگر زنگ هشدار آنها به صدا در می آید، اخطار م می دهد که باتری کم است، فوراً باتری جدید را جانشین باتری قبلی نمایید .

سنسور دود

طریقه به کار گیری از سنسور دود

هشدارهای دودی را انتخاب کنید که شامل برچسب آزمایشگاه و استاندارد شناخته شده باشند. دزدگیرهای دود را دردرون هر اتاق خواب و در هر سطح از خانه، مانند زیرزمین نصب کنید.دزدگیرها را در اتاق نشیمن یا نزدیک راه پله به سطح بالا یا هر دو مکان نصب کنید.

دزدگیرهای دود نصب شده در زیرزمین بایستی بر روی سقف متصل گردد. دزدگیرهای دود بایستی حداقل 10 فوت (3 متر) با فاصله از دستگاه پخت و پز متصل و نصب گردد تا اخطارهای دروغین هنگام پخت و پز به کمترین مقدار برسد. سنسور دود را روی دیوارها یا سقف ها ی بالا نصب کنید (به یاد داشته باشید، دود بلند می شود). دزدگیرهای دیواری بایستی بیش از 12 اینچ از سقف فاصله نداشته باشند.

هشدارهای دود را در نزدیکی پنجره ها، درب ها نصب نکنید که شاید در عملکرد آنها تداخل به وجود می آورد. هرگز سنسور دود را رنگ نکنید. وجود رنگ، برچسب یا سایر تزئینات قادر است اخطار ها و آلارم را غیر فعال کند. برای داشتن بهترین حفاظت و نگهداری، همه دزدگیرهای دود را بهم متصل کنید. وقتی یک زنگ دود به صدا در می آید همه آنها به صدا در می آیند. اتصال متقابل را قادر هستیم با به کارگیری از سیم کشی یا فن آوری بی سیم اجرا کرد.

زمان نصب دزدگیرهای متصل به هم، اهمیت دارد که همه دزدگیرها از یک برند سازنده باشند. اگر هشدارها سازگار و مناسب نباشند، شاید هشداری به شما ندهند. آلارم دود ازدو گونه است – یونیزاسیون و فوتوالکتریک. هشدار دود یونیزاسیون کلا بیشتر در برابر آتش سوزی واکنش دارد و دزدگیر دود فوتوالکتریکدر کل در مقابل دود پاسخ می دهد. در جهت بهترین حفاظت ، هر دو نوع آلارم یا آلارم یونیزاسیون-فوتوالکتریک ترکیبی، که به عنوان آلارم دود سنسور دوگانه نیز شناخته می شوند ،پیشنهاد می گردد.

سنسور دود

انواع متنوع سنسور دود

دو نوع اصلی سنسور دود غیر فعال موجود است: فوتوالکتریک (نوری) و یونیزاسیون (فرایند فیزیکی). ادغامی از دو نوع زنگ خطر (هشدار دود سنسور دوگانه) برای محافظت بیشتر درمقابل آتش سوزی سریع و آتش سوزی کند است.

دزدگیرهای ادغامی دود و گرما و دزدگیرهای ترکیبی دود و مونوکسیدکربن نیز موجود است. یک آشکارساز فوتوالکتریک با ورود دود به جعبه ردیاب، موجب متراکم شدن سریع و غیر منتظره نور و ایجاد هشدار می شود. آشکارسازهای دود فوتوالکتریک به طور متوسط ​​15 تا 50 دقیقه سریعتر در مقایسه با هشدارهای از نوع یونیزاسیون در مرحله اولیه و دود، پیش از شعله ور شدن، آتش آلارم می دهند. قادر هستیم آنها را در نزدیکی آشپزخانه ها راه اندازی نمود.

آشکارساز دود فوتوالکتریک
سنسور دود فوتوالکتریک، از نوع و قسم سنسور چشم الکترونیکی است.
این نوع سنسور بایستی به سقف اتصال داشته باشد زیرا مسیر حرکت دود به سمت بالا و سقف است. آتش موجب به وجود آمدن گازهای داغ می گردد و از آنجا که چگالی (تراکم) این مواد نسبت به هوای معمولی کمتر = است، پس سبک تر هستند و بالاتر از هوا قرار می‌گیرند و خود به خود به سوی آشکارساز می روند.


سنسور دود در پیرامون خود شکاف‌ها و رخنه هایی دارد که به محفظه اصلی تشخیص دود متصل میشود. یک پرتوی نوری مادون قرمزبه صورت نامرئی از یک دیود تابش نور (LED) در درون این محفظه شلیک می‌شود. این محفظه در بردارنده یک فوتوسل است. فوتوسل یک ردیاب الکترونیکی است که درهنگام تابیدن نور بر روی آن، برق ایجاد می گردد.

دزدگیرهای دود یونیزه به ذرات ریز دود بسیارحساس می باشند و ااغلب حدود 30 تا 90 ثانیه سریعتر در مقایسه با دزدگیرهای دود فوتوالکتریک به آتش های شعله ور پاسخ می دهند، اما به آتش های دودزا نیز پاسخ نمی دهند. اگر خیلی نزدیک به آشپزخانه یا پارکینگ متصل شوند بسیار کارساز می شوند.

دزدگیرهای یونیزاسیون اندازه کمی ماده رادیواکتیو را بین دو صفحه دارای بار الکتریکی حمل می کنند که موجب یونیزه شدن هوا و جریان یافتن ما بین صفحات می گردد. وقتی دود وارد محفظه می شود، جریان یون ها را اختلال ایجاد می کند ، پس جریان را به حداقل می رساند و زنگ خطر را فعال می کند.

برای ممانعت از غیرفعال شدن آنها بایستی گونه مناسب دتکتور دود نصب شود زیرا گرد و غبار یا میعان آنها را به صورت کاذب خاموش می نماید. در مکان های حساس که احتمال آتش سوزی بیشترا است در این صورت بایستی یک آشکارساز مناسب تر همانند سیستم اشعه ماورا بنفش یا مادون قرمز که به وسیله ذرات تحریک نمی شود، راه اندازی گردد.

سنسور دود

آشکارسازهای دود دمنده

تعداد بالایی از آشکارسازهای دود دمنده (ASD) در بازار به عنوان سنسور دود موجود می باشد تکنولوژی های پیشرفته تر، بسیار حساس، که تشخیص هشدار زودتر را فراهم می آورند و به عنوان قسمتی از حفاظت از آتش فعال به کار برده میشود. سیستم های ASD با کشیدن هوا از هر اتاق ابه وسیله لوله های کوچک و انعطاف پذیر کار می کنند. سپس هوا تجزیه و تحلیل و آنالیز می گردد هنگامی که حضور ذرات دود را در یک روند مداوم شناسایی کند.

از آنجا که آنها به جریان هوای اتاق متکی نیستند، پس قادر هستند دود را حتی قبل از اینکه دیده شود شناسایی کنند.

سیستم های آسپیراسیون به صورت وسیع در موقعیت های چالش برانگیز مانند مناطقی که امکان اشتعال در آن است، در آنجا که تراکم هوا موجود است، یا در مواردی که احتیاج به تشخیص خیلی زود هستیم، برتری و ارجحیت داده می شود.

سیستم های VESDA (دستگاه تشخیص دود سریع)، نام تجاری Honeywell ASD های پیشرفته مبتنی بر لیزر هستند که هشدار را قبل از آتش سوزی می دهند. آنها در مناطقی که حساسیت به دود زیاد و دسترسی آسان به آنها نیاز است همانند اتاق کامپیوترو ساختمانه ایی با سقف بلند از جمله انبارها و کارخانه ها مفید هستند، زیرا آشکارسازها برای اهداف نگهداری می توانند در سطوح قابل دسترسی قرار گیرند.

جدیدترین و به روز ترین نوع ردیاب دود هوشمند ردیاب دود پرتو نوری مادون قرمز با کمک لیزر است که در کمتر از یک دقیقه به شما هشدار می دهند. آنهدر جهت حفاظت ازمکان های بزرگ تجاری و عمومی همانند تئاترها، مراکز خرید و مراکز ورزشی با نورگیرهای بزرگ، سقف های بلند یا مسائل مرتبط با تراکم به کار برده میشوند.

دزدگیرهای گرما

هشدار دهنده های حرارتی افزایش دمای ناشی از آتش سوزی را شناسایی می کنند و در مقابله با دود حساس نیستند. آنها در جهت به کارگیری در آشپزخانه، پارکینگ یا اتاقهای گرد و غبار مناسب اند اما نباید تنها وسیله و ابزار برای تشخیص آتش باشند.

هشدارهای مجهز به شبکه اصلی بایستی به وسیله یک متخصص برق یا متخصص نصب واجد شرایط راه اندازی شوند. نصب دزدگیرهای خانگی بسیار راحت می باشد زیرا نیازی به سیم کشی نیست، اما بایستی آنها را به طور صحیح نصب و نگهداری کنید و مرتباً کنترل نمایید.

عمر آشکارسازهای دود حدودا هشت تا 10 سال می باشد. ردیاب ها باید به شکل دوره ای و به شکل ایده آل هفته ای یک بارآنالیز شوند و باتری ها در صورت نیاز، حداقل سالی یک بار، تعوض گردند. ردیاب دود سیم کشی می تواند 10 سال مقاومت داشته باشد.

البرز صنعت مبنا مشاور ، طراح ، تامین کننده و مجری انواع سیستم های اتوماسیون خانگی ، تجهیزات کنترل تردد ، خانه های هوشمند و حفاظت پیرامونی

برای ارتباط با مشاورین و متخصصین با این شماره تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس:44053033-021


برای دانلود مقاله اینجا کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)