نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا

نحوه اتصال دستگاه DVR به کامپیوتر یا لپ تاپ !

در این مقاله تلاش کردیم تا کاربران را با چگونگی راه اندازی اولیه یک دستگاه DVR آشنا کنیم . در یک پروژه دوربین مداربسته بعد از بستر سازی اولیه ، کابل کشی و نصب دوربین ها به مرحله نصب دستگاه ضبط تصاویر که در این آموزش دستگاه DVR است میرسیم . متداول ترین اتصال بین دستگاه ضبط تصاویر و مونیتور استفاده از کابل VGA و یا HDMI میباشد . با تنظیمات رزولوشن شما میتوانید بهترین شرایط نمایش تصاویر و فیل را بر روی صفحه نمایش و یا مونیتور خود داشته باشید ، گاهی این انتظار میرود تصاویر در بیش از صفحه نمایش داده شود که این امر نیز به سادگی امکان پذیر است .

اگر به پنل پشت یک دستگاه DVR نگاه بیندازیم ، خروجی هایVGA ، AVT، HDMI، LAN را می بینیم ( تمام دستگاه های بازار سه خروجی HDMI، VGA و LAN را دارند ولی خروجی AV را دستگاه های کمی دارند ).

 

 

شاید این سوال برای کاربران مطرح شود که چه تفاوتی میان خروجی های تصویر وجود دارد ، از این رو بهتر با توضیحات زیر آشنا شوید . کابل HDMI مخفف عبارت High-Definition Multimedia Interface به معنای رابط چند رسانه ای با کیفیت بالا می باشد. هنگامی که تصاویر دوربین مداربسته را توسط کابل HDMI به مانیتور می دهید، کیفیت تصاویر به نسبت زمانی که همین تصاویر را با کابل VGA منتقل می کنید، به مراتب بیشتر است. در حال حاضر اتصال از طریق کانکتور و کابل HDMI بهترین وضوح تصویر را ایجاد میکند .

 

 

اما نکته مهم در مورد استفاده از این تکنولوژی به کیفیت تصویر بسنده نمیشود ، انتقال صدا یکی از ویژگی این سیستم می باشد. تصور کنید دوربینی که نصب کرده اید دارای میکروفن داخلی باشد و شما با کابل کواکسیال تصویر و صدا را به دستگاه رسانده اید . برای اینکه این صدا و تصویر همزمان از دستگاه به مانیتور منتقل شود نیاز به کابل HDMI دارید چرا که کابل VGA قادر به ارسال صدا نمی باشد. این تکنولوژی با تمام مزایای یاد شده محئوئیت هایی هم میباشد.

اما یکی از محدودیت های استفاده از کابل HDMI، متراژ انتقال سیگنال توسط آن است. هیچ مرجعی به صورت رسمی متراژ انتقال را در مورد این کابل ذکر نکرده است ولی بر حسب تجربه و پروژه های اجرایی پیشنهاد می کنیم از کابل HDMI تا حداکثر 10 تا 15 متر متناسب با کیفیت کابل و نوع دستگاه استفاده کنید. افزایش متراژ کابل به افت کیفیت تصویر و صدا ختم نمیشود ، افزایش متراژ میتواند به CPU ستگاه آسیب جدی وارد کند و یا IC دیجیتال تلویزیون و یا مانیتور آسیب می بیند .

نکته فنی : همیشه در صورتیکه قصد اتصال کابل HDMI به DVR را دارید، اول دستگاه را خاموش کنید و سپس کابل HDMI را وصل کنید. کانکتوردیگری که بر روی تمام دستگاه های DVR دیده میشود است VGA ، مخفف عبارت Video Graphics Array به معنای آرایه گرافیکی ویدئو می باشد. وظیفه این کابل انتقال دیتای تصویر بصورت آنالوگ می باشد و کم کاربردترین کابل برای انتقال تصاویر به روی مانیتور است.

 

 

سه مورد از مهمترین دلایل عبارت اند از:

  1. کیفیت پایین انتقال تصاویر دوربین مداربسته به مانیتور
  2. عدم توانایی در انتقال صدا از دستگاه به مانیتور حتی اگر دوربین شما میکروفون دارد باشد .
  3. محدودیت در متراژ این کابل برای انتقال تصاویر

در اکثر دستگاه های DVR که امروزه به بازار عرضه میشود ما شاهد خروجی LAN میباشد ، بهتر است که با قابلیت این خروجی در دستگاه های ضبط آشنا شوید .