نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا
حسگر مونوکسید کربن

حسگر مونوکسید کربن

حسگر مونوکسید کربن برای ایجاد هشدار در فهمیدن اینکه گاز منوکسید کربن در هوا وجود دارد طراحی و تولید شده است. در سناریو خانه‌های هوشمند پارامتر های گوناگونی مدیریت می‌شود. در کنار پارامترهای انرژی پارامترهای امنیتی و حفاظتی نقش مهمی ایفا میکنند. حسگرهای ایمنی در سناریو هوشمند سازی ساختمان نقش اطلاع رسانی یا پیشگیری کننده دارند. برای آشنایی با دیگر محصولات از جمله درب اتوماتیک، درب پارکینگ، درب شیشه ای، کرکره برقی، راهبند و غیره کلیک کنید.

حسگر مونوکسید کربن حساس به گاز CO

سنسور CO (حسگر مونوکسید کربن) تولیدی شرکت فیبارو با هدف شناسایی مونوکسید کربن در فضا طراحی شده است.
این سنسور یا حسگر با هشدار در مراحل نخست شناسایی مونوکسید کربن به عنوان یک سیستم هشدار دهنده به کمک بیزر داخلی صدایی را جهت اطلاع ساکنین تولید می‌کند.
در مرحله بعد با گزارش اطلاعات و وضعیت موجود به کنترلر مرکزی سیستم خانه هوشمند سناریو کنترلی تهویه را فعال می‌کند. این اطلاعات در سامانه مرکزی جهت کاربران سیستم مخابره می‎‌گردد. سنسور یا حسگر CO یک قطعه الکترونیکی با پردازنده داخلی است که قابلیت نصب در هر نقطه از ساختمان را دارد. این سنسور (حسگر مونوکسید کربن) علاوه بر امکان اتصال به برق توسط باطری نیز قابل نصب است.

از آنجا که شما در زمستان از گاز طبیعی بیشتری استفاده می‎‌کنید، خطر نشت CO افزایش می‌یابد و همانطور که می‌دانید نشت CO می تواند بسیار خطرناک باشد. بسیاری از مردم حسگر مونوکسید کربن را خریداری می‌کنند تا قبل از اینکه CO برای کسی در خانه خطر ایجاد کند، آنها را از نشت آگاه کنند. ممکن است یکی از این دستگاه ها را از قبل داشته باشید و این خوب است.

غلظت CO موجود در هوا معمولاً به صورت قطعات در میلیون یا PPM بیان می‌شود. هر چه PPM CO کمتر باشد، CO کمتری در هوا وجود دارد. 0 PPM ایده آل است. بنابراین، PPM چقدر می‌تواند قبل از خطرناک شدن CO بالا رود؟ همه اینها بستگی به این دارد که چه کسی در چه مدتی در معرض این گاز قرار گرفته باشد.

طبق اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، هیچ کارگری نباید بیش از 8 ساعت در معرض CO 50 PPM یا بالاتر در هوا قرار گیرد. پس از آن،سلامتی آن کارگر به خطر می‌افتد. اکثر ردیاب‌های مونوکسیدکربن حساسیت زیادی ندارند.

قرار گرفتن در معرض CO می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، خستگی و حالت تهوع شود. قرار گرفتن در معرض این گاز به مدت زیاد می‌تواند کشنده باشد. طبق گفته بیشتر مقامات، یک فرد 30 ساله سالم احتمالاً هیچ علائمی را در سطح 25 تا 35 PPM تجربه نخواهد کرد. با این حال برای خانواده هایی که کودکان خردسال، افراد مسن و افرادی با شرایط بهداشتی خاص دارند، یک آشکارساز CO معمولی از محافظت کافی برخوردار نیست. شما می‌توانید با استفاده از حسگر مونوکسید کربن خیال خود را راحت کنید با نصب این حسگر می‌توانید از کوچک ترین گاز منواکسید کربن در زمان کم باخبر شوید.

 

 

امتیاز دهید

ویژگی حسگر مونوکسید کربن

 • کاملا به صورت بی سیم کار می‌کند.
 • دارای سنسور داخلی حرارتی می‌باشد.
 • حسگر مونوکسید با باتری بطور مستقل کار می‌کند.
 • زنگ هشدار با آژیر داخلی و دیود LED علامت می‌دهد.
 • قابلیت نصب بر روی هر نوع سطوح از جمله دیوار و سقف.
 • با هر نوع کنترل کننده مرکزی Z-WAVE و +Z-WAVE سازگار است.
 • حالت حفاظت شده‌(حالت امنیتی شبکه Z-WAVE) را با رمزنگاری AES-128 پشتیبانی می‌کند.

کاربری حسگر مونوکسید کربن

 • حسگر دود باید زیر سطوح مسقف نصب شود.
 • از نصب حسگر در محیط های مرطوب با غلظت بخار بالا جداً خودداری نمایید.
 • نصب و تنظیمات این حسگر خانه هوشمند توسط نصاب متخصص نصب شود.
 • از نصب حسگر در محیط های مرطوب با غلظت بخار بالا جداً خودداری نمایید.
 • از اسپری کردن مواد شوینده به حسگر خودداری کنید و جهت نظافت از یک پارچه مرطوب استفاده کنید.
 • از نصب سنسور مونوکسیدکربن در مجاورت شعله، گرما و یا تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 • پیشنهاد می‌گردد حسگر روی دیوار به شعاع 30 سانتیمتر نصب شود، دور حسگر مانعی نباید وجود داشته باشد.

تجهیرات کنترلی با هدف حفظ ایمنی و سلامت انسانها همواره از سوی مراجع استاندارد سازی می‌شود که حسگر مونوکسید کربن نیز از این مورد مستثنی نیست. در ایران با هدف ساماندهی به مقوله ادوات کنترلی گازها و دود از سال 1391 استاندارد اجباری را برای تولید کنندگان، وارد کنندگان و فروشندگان وضع کرد.
استانداردهای ملی ISIRI 14200 آشکار ساز الکتریکی نشت گازهای قابل انفجار واستاندارد ملی  ISIRI 13172 آشکار ساز الکتریکی نشت گاز منوکسیدکربن، تولید و فروش دستگاه‌های هشدار دهنده نشت گاز متفرقه و غیر استاندارد جرم محسوب می‌شود و شامل پیگرد قانونی می‌شود.

در آیین نامه‌های اجرایی برای نصب حسگرها و آشکار سازهای دود و مونوکسیدکربن شرایطی مشخص شده است که تابع شرایط محیطی، شرایط جوی، نوع کاربری و حتی اهمیت مکان نصب می‌باشد که فرایند اجرای این تجهیزات را یک امر تخصصی کرده است. تیم فنی البرز صنعت با دانش فنی و اشراف به آیین نامه های اجرایی و استانداردهای محصولات می‌تواند مشاور شما در امر ایجاد یک فضای ایمن در سناریو خانه هوشمند باشد.

تمامی ادوات کنترلی مثل حسگر مونواکسیدکربن مورد کاربرد در محیط خانگی، اداری و حتی تجاری باید حداقل هر ۳ سال یکبار و در محیط‌های صنعتی به شکل سالانه به وسیله تکنیسین واجد شرایط کنترل و کالیبره شود.

مطابق با آیین نامه ها در شبکه کنترلی برای سیستم هایی که از برق شهر تغذیه می شوند، می بایستی منبع تغذیه ثانویه با ظرفیت تأمین انرژی لازم را برای کارکرد دستگاه برای حداقل ۲۴ ساعت در شرایط بدون هشدار در نظر گرفته شود و پس از این بازه زمانی نیز باید توانایی راه‌اندازی سیستم حسگر ها و تمامی ابزار هشداردهنده متصل به آن را برای ۱۲ ساعت داشته باشد.

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع بایومیمتیک:

در تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع بایومیمتیک یک صفحه از الیاف مصنوعی و شفاف و حساس به گاز CO، عمود بر گذرگاه نور مادون قرمز وضع شده است. با ورود پیدا کردن گاز CO به داخل حسگر، این صفحه به تدریج تیره و تار شده و باعث کم شدن مقدار نور عبوری می‌گردد. هر اندازه غلظت گاز بالاتر باشد، صفحه تیره تر می‌شود و نور کمتری عبور می‌کند. همین مقدار نور عبوری مبنای اندازه‌گیری غلظت گاز CO در این حسگر‌ها است. مزیت این سنسورها، ارزان قیمت بودن آن و ناچیز بودن مقدار برق مصرفی آن می‌باشد. اما عمر این نوع سنسورها در مقایسه با سایر تکنولوژی‌ها کمتر می‌باشد.

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع نیمه هادی اکسید فلزی :

در این نوع حسگر، یک سطح نازک از نیمه رسانا پایه دی اکسید قلع (SnO₂)با به کارگیری یک گرم کننده از نوع الکتریکی تا حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شود. در این وضعیت اکسیژن هوا باعث بالا رفتن مقاومت الکتریکی نیمه رسانا شده و حضور گاز CO مقاومت الکتریکی آن را می‌کاهد.
این سنسورها شامل عمر کاری ۵ تا ۱۰ سال هستند. عکس العمل سریعی نسبت به گاز CO از خود نشان می‌دهند. نقطه ضعف این سنسورها جریان مصرفی و نیاز به کالیبراسیون دوره‌ای است.

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع الکتروشیمیایی :

در این نوع حسگر، دو الکترود از جنس پلاتین در طرفین یک محیط الکترولیت که وظیفه انتقال یون‌ها را به عهده دارد، قرار گرفته است. الکترولیت اغلب از جنس اسید سولفوریک می‌باشد، اما در مدل‌های مرغوب نظیر حسگرهای ساخت شرکت فیبارو و یا سایر محصولاتی که شرکت البرز صنعت ارائه می‌دهد، الکترولیت از جنس آب مقطر می‌باشد.

گاز CO در مجاورت یکی از الکترودها با بخار آب موجود در هوا واکنش می‌دهد. نتیجه این اکسیداسیون، تبدیل گاز CO به گاز CO2و ورود یونهای مثبت هیدروژن بداخل الکترولیت می‌باشد. این یون‌های مثبت در مجاورت الکترود دیگر با اکسیژن هوا واکنش داده و مجددا تبدیل به بخار آب می‌گردند.

واکنش‌های صورت گرفته موجب ایجاد یک جریان الکتریکی بسیار ضعیف (در حدود ۱ تا ۴۰ نانو آمپر در ازای هر PPM غلظت گاز CO) در مدار بین دو الکترود می‌گردد که مبنای اندازه گیری غلظت گاز CO در این حسگرها می‌باشد. مزیت این حسگر مونوکسید کربن مصرف انرژی پایین و دقت بالای آن و کالیبریشن ساده آن است ولی عمر مفید این دستگاه بین 2 تا 5 سال برآورد شده است.

گاز مونواکسید کربن از یک اتم کربن و یک اتم اکسیژن تشکیل می‌شود که با فرمول شیمیایی CO معرفی می‌شود. مونواکسید کربن از سوخت ناقص موادی نظیر گاز طبیعی، زغال، پروپان، چوب، بنزین و نفت چراغ تولید می‌شود. اگر این گاز در محیط باز باشد خیلی خطرناک نیست. اما، اگر در محیطی سربسته و بدون تهویه ایجاد گردد امکان دارد بسیار خطرناک باشد.

این گاز در زمان ورود به ریه‌ها جذب گلبول‌های قرمز خون می‌گردد و اکسیژن رسانی به بدن را بی نظم می‌کند. به این دلیل به منظور حفظ سلامتی و کنترل کردن موارد ایمنی وجود حسگر برای مونواکسید کربن لازمه محیط‌های مسکونی است، در هر فضایی که لوازم اشتعال زا وجود دارند این سنسور می‌تواند نقش آفرین باشد.

فضاهایی مثل آشپزخانه، محل استقرار شومینه و بخاری، پارکینگ، موتور خانه و …. محیط‌هایی حساس برای کنترل گار مونواکسیدکربن است.با نصب این سنسور و اتصال آن به لوازم کنترلی خانه هوشمند ( کنترلر ) می‌توان یک سناریو خانه هوشمند تمام را بنا کرد.

تصاویر پروژه ها
استاندارد ها
استاندارد حسگر CO
اطلاعات بیشتر

قابلیت های حسگر مونوکسید کربن

 

 • در صورتی که مقدار قابل توجهی گاز  مونوکسیدکربن نشت پیدا کند حسگر گاز با تجهیزات صوتی و یا بصری مثل آلارم، چراغ و یا ترکیبی از این‌ها هشدار می‌دهد و حتی پیامی را به تلفن هوشمندکاربر یا مدیر شبکه ارسال می‌کند.
 • حسگر مونوکسید کربن از طریق شبکه خانه هوشمند کاربر را از بروز خطر آگاه می‌کند و هوشمندانه تجهیزات تهویه را فعال می‌سازد.
 • حسگر مونوکسیدکربن میزان تجمع یک گاز مشخص در فضا را با استفاده از فناوری‌های مختلف مشخص می‌کند.
 • حسگر مونوکسیدکربن عموماً برای پیشگیری از نشت گازهای سمی و آتش سوزی به کار می‌رود.
 • حسگر مونوکسیدکربن فیبارو به تنهایی برای پوشش دادن یک فضای کوچک استفاده می‌شود.
 • حسگر مونوکسید کربن معمولاً دارای باتری است تا کارکرد آن تثبیت شود.
 • حسگر مونوکسید کربن معمولاً به صورت ثابت یا پرتابل ساخته می‌شود.

 جداول
Power supply:CR123A/CR17345 battery, 3.0V DC
Lifespan under typical conditions:8 years
CO concentration measurement range:0 – 450 ppm
Measuring accuracy:±10ppm / ±5%
Operating temperature:0 – 50°C
Operating humidity:10-95%RH without condensation
Alarm siren sound level:85 dBA at 3 meters (10 feet)
Alarm response times on
default settings:
50ppm 60-90min
100ppm 10-40min
300ppm <1.5min
EU directives compliance:RED 2014/53/EU
RoHS 2011/65/EU
EN 50291-1:2010
Radio protocol:Z-Wave (500 series chip)
Radio frequency:868.4, 868.42 or 869.8 MHz EU;
908.4, 908.42 or 916.0 MHz US;
921.4, 921.42 or 919.8 MHz ANZ;
869.0 or 869.02 MHz RU;
Radio transmit power:up to -5 dBm (EIRP)
Range:up to 50m outdoors
up to 40m indoors
(depending on terrain and building structure)
Dimensions (diameter x height):65 x 28 mm
سایز ها