نماد اعتماد و اعتبار در ایران
ارائه انواع راهکارهای مختلف برای هر محیطی
بی رقیب در کیفیت بی نظیر در اجرا
حسگر مونوکسید کربن

حسگر مونوکسید کربن

حسگر مونوکسید کربن برای ایجاد هشدار در فهمیدن اینکه گاز منوکسید کربن در هوا وجود دارد طراحی و تولید شده است. در سناریو خانه های هوشمند پارامتر های گوناگونی مدیریت می شود. در کنار پارامتر های انرژی پارامتر های امنیتی و حفاظتی نقش مهمی ایفا می کنند. حسگر های ایمنی در سناریو هوشمند سازی ساختمان نقش اطلاع رسانی یا پیشگیری کننده دارند.

 

حسگر مونوکسید کربن حساس به گاز CO

سنسور CO (حسگر مونوکسید کربن) تولیدی شرکت فیبارو با هدف شناسایی مونوکسید کربن در فضا طراحی شده
این سنسور یا حسگر با هشدار در مراحل نخست شناسایی مونوکسید کربن به عنوان یک سیستم هشدار دهنده به کمک بیزر داخلی صدایی را جهت اطلاع ساکنین تولید می کند.
در مرحله بعد با گزارش اطلاعات و وضعیت موجود به کنترلر مرکزی سیستم خانه هوشمند سناریو کنترلی تهویه را فعال می کند. این اطلاعات در سامانه مرکزی جهت کاربران سیستم مخابره می گرد. سنسور یا حسگر CO یک قطعه الکترونیکی با پردازنده داخلی است که قابلیت نصب در هر نقطه از ساختمان را دارد. این سنسور (حسگر مونوکسید کربن) علاوه بر امکان اتصال به برق توسط باطری نیز قابل نصب است.

از آنجا که شما در زمستان از گاز طبیعی بیشتری استفاده می کنید، خطر نشت CO افزایش می یابد و همانطور که می دانید نشت CO می تواند بسیار خطرناک باشد. بسیاری از مردم حسگر مونوکسید کربن را خریداری می کنند تا قبل از اینکه CO برای کسی در خانه خطر ایجاد کند، آنها را از نشت آگاه کنند. ممکن است یکی از این دستگاه ها را از قبل داشته باشید و این خوب است.

غلظت CO موجود در هوا معمولاً به صورت قطعات در میلیون یا PPM بیان می شود. هر چه PPM CO کمتر باشد، CO کمتری در هوا وجود دارد. 0 PPM ایده آل است. بنابراین، PPM چقدر می تواند قبل از خطرناک شدن CO بالا رود؟ همه اینها بستگی به این دارد که چه کسی در چه مدتی در معرض این گاز قرار گرفته باشد.

طبق اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، هیچ کارگری نباید بیش از 8 ساعت در معرض CO 50 PPM یا بالاتر در هوا قرار گیرد. پس از آن،سلامتی آن کارگر به خطر می افتد. اکثر ردیاب های مونوکسیدکربن حساسیت زیادی ندارند.

قرار گرفتن در معرض CO می تواند باعث سردرد، سرگیجه، خستگی و حالت تهوع شود. قرار گرفتن در معرض این گاز به مدت زیاد می تواند کشنده باشد. طبق گفته بیشتر مقامات، یک فرد 30 ساله سالم احتمالاً هیچ علائمی را در سطح 25 تا 35 PPM تجربه نخواهد کرد. با این حال برای خانواده هایی که کودکان خردسال، افراد مسن و افرادی با شرایط بهداشتی خاص دارند، یک آشکارساز CO معمولی از محافظت کافی برخوردار نیست. شما می توانید با استفاده از حسگر مونوکسید کربن خیال خود را راحت کنید با نصب این حسگر می  توانید از کوچک ترین گاز منواکسید کربن در زمان کم باخبر شوید.

 

 

ویژگی حسگر مونوکسید کربن

 • کاملا به صورت بی سیم کار می کند.
 • دارای سنسور داخلی حرارتی می باشد.
 • حسگر مونوکسید با باتری بطور مستقل کار می کند.
 • زنگ هشدار با آژیر داخلی و دیود LED علامت می دهد.
 • قابلیت نصب بر روی هر نوع سطوح از جمله دیوار و سقف.
 • با هر نوع کنترل کننده مرکزی Z-WAVE و +Z-WAVE سازگار است.
 • حالت حفاظت شده‌(حالت امنیتی شبکه Z-WAVE) را با رمزنگاری AES-128 پشتیبانی می کند.

کاربری حسگر مونوکسید کربن

 • حسگر دود باید زیر سطوح مسقف نصب شود.
 • از نصب حسگر در محیط های مرطوب با غلظت بخار بالا جداً خودداری نمایید.
 • نصب و تنظیمات این حسگر خانه هوشمند توسط نصاب متخصص نصب شود.
 • از نصب حسگر در محیط های مرطوب با غلظت بخار بالا جداً خودداری نمایید.
 • از اسپری کردن مواد شوینده به حسگر خودداری کنید و جهت نظافت از یک پارچه مرطوب استفاده کنید.
 • از نصب سنسور مونوکسید کربن در مجاورت شعله، گرما و یا تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 • پیشنهاد می گردد حسگر روی دیوار به شعاع 30 سانتیمتر نصب شود، دور حسگر مانعی نباید وجود داشته باشد.

تجهیرات کنترلی با هدف حفظ ایمنی و سلامت انسانها همواره از سوی مراجع استاندارد سازی می شود که حسگر مونوکسید کربن نیز از این مورد مستثنی نیست. در ایران با هدف ساماندهی به مقوله ادوات کنترلی گازها و دود از سال 1391 استاندارد اجباری را برای تولید کنندگان، وارد کنندگان و فروشندگان وضع کرد.
استانداردهای ملی ISIRI 14200 آشکار ساز الکتریکی نشت گازهای قابل انفجار واستاندارد ملی  ISIRI 13172 آشکار ساز الکتریکی نشت گاز منوکسیدکربن، تولید و فروش دستگاه‌های هشدار دهنده نشت گاز متفرقه و غیر استاندارد جرم محسوب می‌شود و شامل پیگرد قانونی می‌شود.

در آیین نامه های اجرایی برای نصب حسگر ها و آشکار ساز های دود و مونوکسید کربن شرایطی مشخص شده است که تابع شرایط محیطی، شرایط جوی، نوع کاربری و حتی اهمیت مکان نصب می باشد که فرایند اجرای این تجهیزات را یک امر تخصصی کرده است. تیم فنی البرز صنعت با دانش فنی و اشراف به آیین نامه های اجرایی و استاندارد های محصولات می تواند مشاور شما در امر ایجاد یک فضای ایمن در سناریو خانه هوشمند باشد.

اگرچه خرید از یک برند معتبر مهم‌ترین گام برای تهیه یک حسگر مونوکسید کربن است، اما باید در نصب و نگهداری دستگاه نیز توجه و دقت زیادی صورت گیرد. حسگر باید به طور مطمئن وجود مونواکسید کربن تحت شرایط کاربردی مشخص در محیط‌های مسکونی را مشخص کرده و باید مسمومیت با گاز را هشدار دهد.
کلیه ادواد کنترلی از جمله حسگر مونواکسید کربن مورد استفاده در محیط خانگی، اداری و حتی تجاری باید حداقل هر ۳ سال یکبار و در محیط های صنعتی بطور سالانه توسط تکنیسین واجد شرایط کنترل و کالیبره شود.

مطابق با آیین نامه ها در شبکه کنترلی برای سیستم هایی که از برق شهر تغذیه می شوند، می بایستی منبع تغذیه ثانویه با ظرفیت تأمین انرژی لازم را برای کارکرد دستگاه برای حداقل ۲۴ ساعت در شرایط بدون هشدار در نظر گرفته شود و پس از این بازه زمانی نیز باید توانایی راه‌اندازی سیستم حسگر ها و تمامی ابزار هشداردهنده متصل به آن را برای ۱۲ ساعت داشته باشد.

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع بایومیمتیک:

در این سنسور یک صفحه از الیاف مصنوعی و شفاف و حساس به گاز CO، عمود بر مسیر نور مادون قرمز قرار گرفته است. با ورود گاز CO به داخل حسگر، این صفحه به تدریج تیره و تار شده و موجب کاهش مقدار نور عبوری می شود. هرقدر غلظت گاز بیشتر شود، صفحه تیره تر گشته و نور کمتری عبور می کند که مبنای اندازه گیری غلظت گاز CO در این حسگر ها می باشد. مزیت این سنسورها، ارزان قیمت بودن آن و ناچیز بودن مقدار برق  مصرفی آن می باشد. اما عمر این نوع سنسورها در مقایسه با سایر تکنولوژیها کمتر می باشد.

 

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع نیمه هادی اکسید فلزی :

در این حسگر، یک صفحه نازک از نیمه هادی پایه دی اکسید قلع (SnO₂)با استفاده از یک گرم کننده الکتریکی تا حدود ۴۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود. در این حالت اکسیژن هوا موجب افزایش مقاومت الکتریکی نیمه هادی شده و حضور گاز CO مقاومت الکتریکی آن را کاهش می دهد که مبنای سنجش غلظت گاز CO در هوا می باشد.
این سنسورهای دارای عمر کاری ۵ تا ۱۰ سال بوده و عکس العمل سریعی نسبت به گاز CO از خود نشان می دهند. ولی نقطه ضعف آنها جریان مصرفی و نیاز به کالیبراسیون دوره ای می باشد.

 

 • تکنولوژی حسگر مونوکسید کربن از نوع الکتروشیمیایی :

در این نوع حسگر، دو الکترود از جنس پلاتین در طرفین یک محیط الکترولیت که وظیفه انتقال یونها را به عهده دارد، قرار گرفته است. الکترولیت معمولا از جنس اسید سولفوریک می باشد، اما در مدلهای مرغوب نظیر حسگرهای ساخت شرکت فیبارو و یا سایر محصولاتی که شرکت البرز صنعت ارائه می دهد، الکترولیت از جنس آب مقطر می باشد.

گاز CO در مجاورت یکی از الکترودها با بخار آب موجود در هوا واکنش می دهد. نتیجه این اکسیداسیون، تبدیل گاز CO به گاز CO2و ورود یونهای مثبت هیدروژن بداخل الکترولیت می باشد. این یونهای مثبت در مجاورت الکترود دیگر با اکسیژن هوا واکنش داده و مجددا تبدیل به بخار آب می گردند.

واکنشهای صورت گرفته موجب ایجاد یک جریان الکتریکی بسیار ضعیف (در حدود ۱ تا ۴۰ نانو آمپر در ازای هر PPM غلظت گاز CO) در مدار بین دو الکترود می گردد که مبنای اندازه گیری غلظت گاز CO در این حسگرها می باشد. مزیت این حسگر مونوکسید کربن مصرف انرژی پایین و دقت بالای آن و کالیبریشن ساده آن است ولیکن عمر مفید این دستگاه بین 2 تا 5 سال برآورد شده است.

گاز مونواکسید کربن از یک اتم کربن و یک اتم اکسیژن تشکیل می شود که با فرمول شیمیایی CO معرفی می شود. مونواکسید کربن از سوخت ناقص موادی نظیر گاز طبیعی، زغال، پروپان، چوب، بنزین و نفت چراغ تولید می شود. اگر این گاز در فضای باز تولید شود خطر آفرین نیست. اما، اگر در فضای بسته و بدون تهویه تولید شود می تواند مرگ آفرین باشد.

این گاز به محض ورود به ریه ها جذب گلبول های قرمز خون می شود و اکسیژن رسانی به بدن را مختل می کند. از این رو با هدف حفظ سلامتی و کنترل پارامتر های ایمنی وجود حسگر مونواکسید کربن لازمه محیط های مسکونی می باشد، در هر محیطی که تجهیزات اشتعال زا وجود دارند این سنسور می تواند نقش آفرین باشد.

محیط هایی همچون آشپزخانه، محل استقرار شومینه و بخاری، پارکینگ، موتور خانه و …. مکان های حساس برای کنترل گار مونواکسید کربن است که با نصب این سنسور و اتصال آن به تجهیزات کنترلی خانه هوشمند ( کنترلر ) می توان یک سناریو خانه هوشمند کامل را پایه ریزی کرد.

تصاویر پروژه ها
استاندارد ها
استاندارد حسگر CO
اطلاعات بیشتر

قابلیت های حسگر مونوکسید کربن

 

 • در صورتی که مقدار قابل توجهی گاز  مونوکسید کربن نشت پیدا کند حسگر گاز با تجهیزات صوتی و یا بصری مثل آلارم، چراغ و یا ترکیبی از این‌ها هشدار می‌دهد و حتی پیامی را به تلفن هوشمندکاربر یا مدیر شبکه ارسال می کند.
 • حسگر مونوکسید کربن از طریق شبکه خانه هوشمند کاربر را از بروز خطر آگاه می کند و هوشمندانه تجهیزات تهویه را فعال می سازد.
 • حسگر مونوکسید کربن میزان تجمع یک گاز مشخص در فضا را با استفاده از فناوری‌های مختلف مشخص می‌کند.
 • حسگر مونوکسید کربن عموماً برای پیشگیری از نشت گازهای سمی و آتش سوزی به کار می‌رود.
 • حسگر مونوکسید کربن فیبارو به تنهایی برای پوشش دادن یک فضای کوچک استفاده می‌شود.
 • حسگر مونوکسید کربن معمولاً دارای باتری است تا کارکرد آن تثبیت شود.
 • حسگر مونوکسید کربن معمولاً به صورت ثابت یا پرتابل ساخته می‌شود.

 جداول
Power supply:CR123A/CR17345 battery, 3.0V DC
Lifespan under typical conditions:8 years
CO concentration measurement range:0 – 450 ppm
Measuring accuracy:±10ppm / ±5%
Operating temperature:0 – 50°C
Operating humidity:10-95%RH without condensation
Alarm siren sound level:85 dBA at 3 meters (10 feet)
Alarm response times on
default settings:
50ppm 60-90min
100ppm 10-40min
300ppm <1.5min
EU directives compliance:RED 2014/53/EU
RoHS 2011/65/EU
EN 50291-1:2010
Radio protocol:Z-Wave (500 series chip)
Radio frequency:868.4, 868.42 or 869.8 MHz EU;
908.4, 908.42 or 916.0 MHz US;
921.4, 921.42 or 919.8 MHz ANZ;
869.0 or 869.02 MHz RU;
Radio transmit power:up to -5 dBm (EIRP)
Range:up to 50m outdoors
up to 40m indoors
(depending on terrain and building structure)
Dimensions (diameter x height):65 x 28 mm
سایز ها